Kovanica protiv žetona – Razlika između kovanica i tokena kriptovaluta

U području kriptovaluta pojam “Kovanica” i “Token” često se bacaju i često se koriste naizmjenično. Neki ljude “žetone” nazivaju “kovanicama”, a neki koriste riječ “žeton” za ono što drugi nazivaju “novčićem” Mnogi misle da su isti, ali zapravo su to dva potpuno različita pojma.

Razumijevanje razlike između kovanica i tokena pružit će vam bolji uvid u tržišta kriptovaluta. Stoga smo ovdje u ovom postu odlučili pokriti jednostavnu, ali često pogrešnu temu koja zbunjuje nove korisnike – Coin vs Token.

Kovanice i tokeni u kriptovaluti

Ulazak u prostor kriptovaluta može biti složen zadatak za početnike. Oni započinju s Bitcoinom, a kada otkriju druge tisuće novčića i tokena koji se sve smatraju kriptovalutama, stvari postaju zbunjujuće. Iako su sve klasificirane kao kriptovalute, postoji tehnička razlika između kovanica i tokena.

Prema definiciji, valuta je skladište vrijednosti, obračunska jedinica i sredstvo razmjene. Postoje tisuće kripto kovanica i tokena. I kovanice i žetoni mogu imati vrijednost i izvršavati transakcije. Stoga ih se smatra kriptovalutom. Međutim, svi oni nisu dizajnirani niti bi trebali funkcionirati kao valuta.

Dakle, koja je točno razlika između kovanica i žetona i kako se stvaraju. Ovdje ćemo vam dati objašnjenje o tome što su kovanice i žetoni, zajedno s nekim primjerima.

Prije nego što pogledamo razlike, prvo pogledajmo što je zajedničko obojici.

Sličnosti: žetoni / novčići

Glavne sličnosti između tokena i kovanica su u tome što se obojica koriste na blockchain tehnologiji i obojicom se trguje na isti način. Zapravo se većina kriptovaluta s kojima se susrećete temelji na blockchain tehnologiji.

Ukratko, Blockchain je digitalna, javna, distribuirana i decentralizirana knjiga koju provodi mreža računala. Svaki blok u blockchainu je vremensko razdoblje koje se sastoji od određenog skupa transakcija.

Zanimljiva stvar kod blockchaina je da se na njih mogu zabilježiti bilo koje informacije. Ne samo transfere valuta, već i informacije poput vlasništva nad objektima i resursima itd. Tu je razlika u tome.

Dok kovanice funkcioniraju poput digitalne gotovine koja je namijenjena olakšavanju plaćanja; žetoni s druge strane imaju potpuno drugačiji slučaj upotrebe.

Što su novčići?

Kovanice su kriptovalute koje se kreiraju u vlastitoj matičnoj mreži i djeluju na vlastitim neovisnim blockchainima.

Na primjer, Bitcoin (BTC) je kovanica koja djeluje i funkcionira na vlastitom blockchainu. Isto tako Ether (ETH) funkcionira na Ethereum blockchainu. Litecoin (LTC) koristi se u lancu Litecoin, a Monero (XMR) postoji na bloku Monero. Svi novčići imaju specifični jedinstveni blockchain i vlastiti set rudara za provjeru njihovih transakcija.

Slučaj upotrebe kovanica:

Kovanice – kao što i samo ime govori, rade na isti način kao i kovanice u stvarnom životu, a glavna im je funkcija olakšati plaćanja; prijenos vrijednosti.

Novčići imaju iste karakteristike kao i vaš tradicionalni novac. Zamjenjivi su, prijenosni, djeljivi i trajni. Osim što se kriptokovanice izrađuju tehnikama šifriranja, a većina ih ima ograničenu ponudu.

U osnovi su kovanice kriptovaluta digitalni novac koji možete koristiti kao fizički novac za plaćanje stvari i usluga.

Primjeri kovanica:

Bitcoin je najbolji primjer kovanice za kriptovalute. Djeluje kao vrijednosno skladište vrijednosti i sredstvo razmjene. Uz to ima fiksnu monetarnu politiku. Bitcoin je najlikvidniji novčić i ima najveću tržišnu kapu u kripto prostoru.

kovanice za kriptovalute

Ethereum, XRP, Polkadot, Litecoin, Binance Coin, EOS, Tezos, Monero, NEM, ZCash, Dash, Dogecoin itd. Neki su od primjera kovanica. Osim njih, u ekosustavu kriptovaluta postoji tisuće drugih kovanica i oni se obično nazivaju Altcoins.

Saznajte više: Što su kovanice koje se ne mogu minerati i koje se ne mogu minerati?

Što su tokeni?

Dok Coin ima svoj blockchain, Token je suprotno. To je kriptovaluta koja nema vlastiti blockchain. Umjesto toga, on djeluje na drugom blockchainu. Pa na kojem blockchainu trče?

Kao što znate, postoje određene blockchain platforme koje dopuštaju drugim projektima da grade programe povrh svog protokola. Najpoznatiji je primjer Ethereum koji korisnicima omogućuje stvaranje, izdavanje i upravljanje tokenima.

Zbog svojih pametnih karakteristika ugovora Ethereum je postao najčešća platforma za stvaranje i izdavanje tokena. Najpopularniji tokeni koje danas pronalazite su ERC-20 Tokens koji su stvoreni na vrhu Ethereum blockchaina i koriste Ethereum mrežu za prijenose.

Pa pričekajte !? Je li Ethereum novčić ili žeton?

Je li Ethereum kovanica ili žeton?

Ethereum nije ni novčić ni žeton. To je platforma pametnih ugovora za stvaranje decentraliziranih računalnih programa opće namjene. Ether (ETH) izvorni je novac platforme pametnih ugovora.

Ether (ETH) koristi se za upravljanje, slanje / primanje imovine, plaćanje naknada za transakcije i interakciju s DApps (decentraliziranim aplikacijama) na mreži Ethereum.

Dok kovanice koriste svoje izvorne kovanice kao naknade; za prijenos tokena potrebno je da se naknade plaćaju kovanicama u mreži na kojoj rade. Na primjer, za prijenos tokena ERC-20 potrebne su naknade u Eteru jer se oslanjaju na Ethereum mrežu.

Osim Ethereuma, postoje i druge platforme na kojima se mogu nadograditi tokeni, poput Binance lanca, TRON, NEO, Omni, Waves, Qtum itd..

Slučajevi upotrebe žetona

Baš poput novčića; žeton se također može koristiti kao sredstvo razmjene. Ali osim što se koristi samo kao sredstvo plaćanja; žetoni također nude širok raspon funkcionalnosti. Njihovi su slučajevi upotrebe gotovo neograničeni.

Token je digitalno sredstvo koje projekt izdaje za plaćanje u projektnom ekosustavu. Osim toga, token daje prava nositeljima da sudjeluju u mreži. Može dati pristup proizvodima ili uslugama. Token može predstavljati udio tvrtke. Može djelovati kao digitalni prikaz fizičkog sredstva i za to postoji mnogo više slučajeva upotrebe.

Trenutno većina tokena temeljenih na blockchainu koje danas pronađete spada u bilo koju od sljedećih kategorija:

Uslužni tokeni, sigurnosni tokeni, tokeni imovine, stabilni kovanci, tokeni plaćanja, tokeni kapitala i nefungibilni tokeni (NFT).

Primjeri žetona

Tether (USDT), Chainlink (LINK), Crypto.com coin (CRO), USD Coin (USDC), Huobi Token, UMA, Yearn.Finance (YFI), Aave (LEND), Maker, DAI, Compound i Basic Token Token (BAT) neki su od primjera tokena. Svi se ti tokeni grade na Ethereumu i svi se ti tokeni grade s posebnim slučajem upotrebe.

kriptovalute

Na primjer, Tether (USDT) je stabilna kovanica koja treba da odražava vrijednost američkog dolara. Isto tako USDC je još jedan potpuno kolateralizirani stabilcoin američkog dolara.

Spoj je žeton koji daje moć upravljanja složenim protokolom u zajednici.

Basic Attention Token je token plaćanja koji se koristi u okviru hrabrog ekosustava preglednika.

Uskoro ćemo u odvojenom članku objasniti što su uslužni tokeni, sigurnosni tokeni, stabilni kovanci i nefungibilni tokeni (NFT).?

Coin vs Token: Razlika

To su presudne razlike između kovanica i tokena kriptovaluta.

Kovanice

Žetoni

1. Novčići se samostalno pokreću na vlastitom blockchainu Tokeni se izvode na vrhu drugog blockchaina koji oni ne kontroliraju.
2. Većina kovanica uglavnom se koristi kao oblik plaćanja. Žetoni imaju drugačiju svrhu. Raznovrsne funkcije i slučaj njihove upotrebe specifični su za projektni ekosustav.
3. Kovanice se obično stvaraju postupkom koji se naziva rudarstvo ili iskolčenje. Tokeni se obično stvaraju i distribuiraju široj javnosti putem ICO-a (početne ponude kovanica).

Identificiranje kovanica / žetona

Ako gledate kriptovalutu i niste sigurni je li to novčić ili žeton, evo kako ih možete prepoznati.

Idite na CoinMarketCap.com ili CoinGecko.com i pronađite digitalni materijal koji gledate. Sada provjerite postoje li oznake. Ako je to kovanica, onda treba navesti kovanicu. Ako je token, onda bi trebao navoditi token.

prepoznavanje kovanica

Dodatno provjerite istraživač blokova projekata. Ako koristi izvorni istraživač, to je novčić. Ako vidite istraživače poput Etherscana ili Ethplorera, to je žeton koji djeluje na Ethereumu.

prepoznavanje žetona

Nadam se da će vam ovo pomoći da prepoznate je li digitalno sredstvo novčić ili žeton. Nadamo se da sada možete u potpunosti razumjeti što su kovanice i tokeni i njihove razlike.

Ako vam je ovaj vodič bio koristan, podijelite ga što nas stvarno motivira da stvorimo više vodiča za kriptovalute.