Mi a villámhálózat? Hogyan működik?
Még 2008-ban, Satoshi Nakamoto feltalálta a pénz „Bitcoin” digitális formáját, amelynek célja egy alternatív lehetőség biztosítása a fiat pénznem számára. A Bitcoin célja az volt, hogy megoldja az embereket olyan problémákkal, mint az alacsony sebesség, a magas költségek stb.
Kétségtelen Bitcoin jobb élményt nyújtott a tényleges költségekkel, de a határokon átnyúló fizetésekkel kapcsolatban, és azonnali fizetésként nem sikerült. Az emberek nem tudtak azonnal fizetni bitcoinokat egy csésze kávéért vagy egy pizzáért, mint a VISA vagy a Google Pay.
Ezért a Lightning Network-t azért hozták létre, hogy rögzítse a tranzakciót, ahogy a neve is mutatja. Meg kívánja oldani a Bitcoin skálázhatóságának kérdését, egyszerűbb szavakkal megnövelve a Bitcoin tranzakcióinak sebességét másodpercenként.
Tehát, miután rövid ötletünk van a villámhálózatról, most nézzünk mélyre.
Mi a villámhálózat?
A Villámhálózat a 2. réteg fizetési protokoll, amely újabb réteget ad a blokklánchoz, ahol bármely két fél között fizetési csatornák hozhatók létre. Ezek a fizetési csatornák mindaddig létezhetnek, amíg szükséges. Ennek oka két ember közötti tranzakció. A tranzakciók is gyorsak lesznek, a díjak pedig rendkívül alacsonyak, vagy akár nem is lesznek.
A Lightning hálózat létrehozói
2015-ben Joseph Poon és Thaddeus Dryja, először a Lightning Networkről szóló fehér könyvben írták le. Jelenleg sok vezető vállalat és csapata együttesen végzi a Villámhálózat fejlesztésével kapcsolatos munkák nagy részét: és a Bitcoin közösség tagjainak támogatásával.
Hogyan működik?
Értsük meg egy példával a Villámhálózat működését: Vegyünk egy személyt A-ra és B. személy. Mivel egymással üzletet folytatnak, nagyon gyakran kell pénzt küldenie egymásnak. Ez a bevezetés túl gyorsan és minimális díjakkal jár. Így létrehoztak egy csatornát a Villámhálózaton.
Az első dolog, amit meg kell tenniük, egy több aláírással ellátott pénztárca létrehozása, amelyhez mindkettő hozzáférhet a saját privát kulcsaival. Aztán mindkét A személy és B személy helyezzen be egy bizonyos mennyiségű Bitcoin-t, azaz egyenként 2 BTC-t a pénztárcába.
Most vegyük figyelembe, hogy folyamatos tranzakcióik vannak egymással. Ezek a tranzakciók nem más, mint a pénztárcában tárolt pénzeszközök átszervezése.
Most vegye fontolóra, hogy egy A személy 1 BTC-t küld B személynek, át kell adnia a tulajdonjogát másnak. Minden tranzakcióhoz mindkettőjüknek alá kell írnia egy frissített mérleget a privát kulcsaival.
A tényleges eloszlás a csatornák bezárása után következik be, amikor az eredményegyenleg regisztrálásra kerül a blokklánc. A csatorna bezárása után az A személynek 1 BTC, B személynek pedig 3 BTC lesz.
Ha vita merül fel mindkét fél között, akkor a nemrégiben aláírt mérleget utalhatják annak megoldására.
Miután a technológiát széles körben elterjedt, még csak külön csatornát sem kell létrehoznia, hogy pénzt küldjön egy adott személynek. Fizetéseket küldhet valakinek csatornákon keresztül olyan emberekkel, akik már kapcsolatban vannak veled. Automatikusan a rendszer megtalálja a legrövidebb utat.
Biztonság
A villámhálózati rendszer a blokklánc tetején működik, de a biztonsága önmagában nincs. Ezért leginkább kis vagy mikroszkopikus tranzakcióknál lesz hasznos. Ennélfogva nagyobb tranzakciókat továbbra is az eredeti rétegen hajtanak végre.
Jelenleg a Villámhálózat egy másik jellemzőjével, azaz keresztláncú atomcserékkel foglalkozik, ahol a tokenek átkerülnek a különböző blokkláncok közé. Hasonló az adott adatok cseréjéhez kriptovaluta kriptovaluták cseréje nélkül.
Végül ez a funkció elérheti központosított kriptovaluta-tőzsdék kereskedelem elavult. Az első teszt sikeres volt, ahol tokeneket cseréltek a Bitcoin és a Litecoin tesztblokkok között.
Hol van most?
Úgy tűnik, hogy a kriptovaluta közösség lelkesen várja a Villámhálózat elindítását. Az eredetileg a Bitcoin számára tervezett technológia ma már elérhető más kriptovalutákhoz is, mint például a Stellar, a Litecoin, a Zcash, az Ether és a Ripple.
A hálózat azonban még mindig nagyon korai szakaszában van. Ennek ellenére nincs olyan szoftver, amellyel a hálózat valódi felhasználói tehetnének tranzakciókat. Ezenkívül a jelenlegi megvalósítások még javításra szorulnak.
A Lightning Network fejlesztői arra kérték a felhasználókat, hogy ismerjék meg a hálózatot a Bitcoin teszthálózata segítségével, és ne küldjenek valódi pénzt. De sok Tech geek és platform pénzátutalással teszteli ezt a hálózatot.
A Lightning labs, amely egy Blockchain fejlesztő vállalat, a közelmúltban jelentette be, hogy kiadta Lightning Network kliensének első alfa verzióját a fő bitcoin hálózat számára.
Figyelembe véve a kód összetettségét és szigorú tesztelését, a fejlesztők türelmet kérnek a felhasználóktól. Mert a villám megvalósítása nagymértékben, amíg a SegWit nem növekszik.
Mennyire hatalmas a Lightning Network platform?
A villámhálózatok az egész világon elterjedtek. A világ minden csomópontja összekapcsolódik a villámhálózattal. Ezért, ha bármilyen fizetést el kell küldenie a hálózat bármely csomópontjára, függetlenül attól, hogy csatlakozik-e ehhez a csomóponthoz, a hálózat megtalálja a kiutat az adott csomópont elérésére..
A villámhálózat jövője
A kriptovalutákat sokan széles körben alkalmazzák, ráadásul a blokkláncot az ágazatok többségében elfogadták. Ezért a gyors és biztonságos fizetési platform nagyon fontos szerepet játszik a tömeges elfogadásban.
Ezekben az években a kriptotérben olyan villák születtek, mint a Bitcoin Cash, a Bitcoin Gold stb., Amelyeket azért fejlesztettek ki, hogy kezeljék a Bitcoin méretezhetőségi kérdését. Egy erős és biztonságos villámhálózat megjelenésével azonban megszakadást jelenthet a Bitcoin sok további villájának fejlesztése.
Ítélet
A villámhálózatot a Bitcoin kereskedési problémák nagy részének megoldására szolgáló rendszernek tekintjük. De ha még mindig normális felhasználó vagy, akkor azt javasoljuk, hogy várjon, és nézze meg, hogy a villámhálózat valóban messzire megy-e és biztonságos-e.
Tájékoztatásul: a Villámhálózat nem az egyetlen méretezési technika odakinn, és korántsem vitathatatlan vezető. Sok olyan is van, mint a fő riválisa, a BCH.
De ha a Bitcoin-ot alternatív fizetési módnak tekinti, akkor a Villámhálózat fontos szerepet játszik, ha megfelel a támadásnak. A gyors mikrofizetések, az anonimitás és a szinte nem létező díjak valóban úgy tűnik, hogy megoldják a Bitcoin legtöbb problémáját.