Bitcoin novčanik vs adresa – razlike između kripto novčanika i adrese
Jeste li novi u Bitcoinu, ili Ethereumu, Litecoinu i tražite način za pohranu svojih kovanica? Sve što vam treba je novčanik za upravljanje adresom i adresa za pohranu vaših novčića. Čekati!? Je li to novčanik, adresa ili adresa novčanika? Pojam novčanik stvara nepotrebnu zbrku i početnici često misle da su isti. Nedavno je jedan od naših korisnika pitao „Je li Bitcoin novčanik isti kao i Bitcoin adresa? Ako ne, kako se onda razlikuju? “.
Ukratko: “Novčanik” i “Adresa” dvije su različite stvari. Novčanik je softver koji se koristi za upravljanje adresom. Nudi prikladan način za pohranu, održavanje i kontrolu više adresa. Dok je adresa jedinstveni ključ ili ID na kojem držite svoje Bitcoine. Budući da mnogi korisnici često miješaju novčanik i adresu, odlučili smo objaviti objašnjenje. Ovdje, na vrlo jednostavan način; bez upuštanja u bilo kakve tehničke detalje objasnit ćemo razliku između novčanika i adrese. Kao primjer upotrijebit ćemo Bitcoin, ali koncept se odnosi na Litecoin, DASH, Monero i gotovo sve kriptovalute.
Dakle, što je Bitcoin adresa, a što Bitcoin novčanik?
Bitcoin adresa
Bitcoin adresa ili jednostavno adresa je kombinacija alfanumeričkih znakova koja obično započinje brojem 1 ili 3.
Primjer:
1GBXjHxe74s7HPR97PvdxPYdghsphcLAFR
3GUHMnx47raxdKGyAvgQGHUYH8h1xhFA2L
Adresa predstavlja javni ključ asimetričnog para ključeva i odredište je za Bitcoin plaćanje. Svaka adresa (javni ključ) ima odgovarajući privatni ključ koji se koristi za premještanje bitcoina s povezane adrese (javna adresa ili javni ključ).
Bitcoin adresa (javni ključ) i privatni ključevi
Sada usporedite Bitcoin adresu (javni ključ) s brojem svog bankovnog računa ili adresom e-pošte. Baš kao što dijelite svoju e-adresu i broj bankovnog računa za primanje e-pošte i plaćanja; svoju Bitcoin adresu (javnu adresu) možete podijeliti i sa svima koji će primati Bitcoin plaćanja.
Međutim, za slanje Bitcoina s te adrese potreban vam je privatni ključ koji je povjerljiv i ne smije se dijeliti ni s kim. Privatni ključ smatrajte lozinkom za svoj bankovni račun ili lozinkom e-pošte. Bez lozinke ne možete pristupiti svojoj e-pošti ili bankovnom računu. Bez pristupa ne možete slati e-poštu sa svog ID-a ili izvršavati transakcije sa svog bankovnog računa, zar ne? Isto tako, privatni ključ u Bitcoinu koristi se za potpisivanje transakcija i dokazivanje vlasništva nad pridruženom Bitcoin adresom (potpisati poruku).
Možete podijeliti svoju Bitcoin adresu javno i svatko može poslati Bitcoin na vašu adresu. Međutim, kao što smo rekli da za slanje Bitcoina s te adrese trebate privatni ključ te određene adrese. Samo korištenjem ispravnog privatnog ključa možete stvoriti valjani potpis. S razlogom se naziva privatnim ključem. Neka bude privatna i imajte na umu da će svatko tko ima pristup vašem privatnom ključu moći pristupiti vašim kriptovalutama povezanim s tom javnom adresom. To je isto kao i način na koji svatko s vašom lozinkom može pristupiti vašem bankovnom računu i podići vaša sredstva ili pristupiti vašem računu e-pošte i slati e-poštu koristeći vaš ID.
Stvaranje Bitcoin adrese
Za razliku od ID-a e-pošte ili broja bankovnog računa; možete stvoriti onoliko Bitcoin adresa koje želite i adrese se mogu generirati bez ikakvih troškova. Također Bitcoin bijeli papir preporučuje da stvorite novu adresu za svaku Bitcoin transakciju. U redu, ali kako mogu stvoriti adresu i kako osigurati da držim privatne ključeve adrese. Nije li teško upravljati s više parova ključeva (javnim i privatnim ključevima)? Sada tu Bitcoin novčanik stupa u igru.
Referenca bitcoin adrese: https://en.bitcoin.it/wiki/Address
Što je Bitcoin novčanik?
Bitcoin novčanik je aplikacija koja sadrži zbirku javnih (Bitcoin adresa) i privatnih ključeva. Kao što smo objasnili; javna adresa je ključ koji trebate za primanje Bitcoina, a privatni ključ su podaci potrebni za trošenje Bitcoina povezanih s tom javnom adresom. Dakle, koristi li se novčanik samo za uspoređivanje više adresa ili također provodi transakciju? Zapravo je oboje. Novčanik nudi prikladan način upravljanja više ključeva, a koristi se i za stvaranje transakcija.
Usporedite Bitcoin novčanik sa softverom za e-poštu u kojem upravljate s više računa e-pošte, a koji vam također omogućuje slanje e-pošte s više računa koji kontrolirate.
Kad god želite poslati Bitcoin iz svog novčanika; novčanik prvo komunicira s mrežom. Zatim provjerava popis adresa u novčaniku koji sadrži saldo i kombinira ih. Zatim stvara potpis pomoću odgovarajućih privatnih ključeva i emitira transakciju na mrežu.
Bilješka: Vaši novčići zapravo nisu pohranjeni u novčaniku, već na blockchainu. Baš poput toga kako se e-adrese zapravo pohranjuju na poslužitelju e-pošte, a ne lokalno na korisničkom računalu. Također Bitcoin transakcije rade slično načinu na koji funkcionira e-pošta. Jednom kad je poslan, poslan je i više ga ne možete vratiti. To je poput jednosmjernog putovanja. Vratit ćete ga samo ako ga osoba kojoj ste poslali novčiće dobrovoljno pošalje natrag. Isto se odnosi i na vas. Kad jednom primite Bitcoin na adresu novčanika, tada ih možete koristiti samo vi koji imate privatne ključeve.
Vrste Bitcoin novčanika
Format kripto novčanika obično je nečitljiva tekstualna datoteka ili .dat datoteka (datoteka podataka) na disku. Format datoteke razlikuje se ovisno o klijentima novčanika i većina novčanika obično ima značajke poput šifriranja novčanika, sigurnosnih kopija i označavanja adresa..
Sada ne sadrže svi novčanici kriptovaluta privatne ključeve. Na primjer, postoje novčanici samo za sat koji se koriste samo za provjeru stanja i provjeru transakcija. Ne sadrži privatni ključ, pa nećete moći potpisati transakciju. Također postoje novčanici za razmjenu i neki internetski novčanici u kojima vi nemate kontrolu nad privatnim ključevima, nego onaj tko njime upravlja.
Postoji mnogo različitih vrsta novčanika kao što su mrežni novčanik, hardverski novčanik, stolni novčanik, mobilni novčanik itd. Također je dostupno mnogo aplikacija otvorenih i zatvorenih novčanika. Koji god novčanik bio; sjetite se samo jedne stvari: “Ni vaši ključevi, ni bitkoini”. Ako niste vlasnik privatnih ključeva adrese na kojoj ste pohranili kovanice, kovanice vam ne pripadaju.
Uvijek koristite novčanik u kojem kontrolirate privatne ključeve. Također svatko tko posjeduje ozbiljnu količinu kriptografije trebao bi razmotriti upotrebu hardverskog novčanika poput Ledgera jer pruža bolju sigurnost.
Referenca Bitcoin novčanika: https://en.bitcoin.it/wiki/Wallet
Sad kad ste naučili razliku između Bitcoin novčanika i adrese, evo nekoliko vodiča koji će vam možda biti korisni.
Kako stvoriti novu adresu u novčaniku jezgre Bitcoina
Vodič za početnike za Bitcoin jezgru novčanika
Objašnjeno Monero zaključano i otključano stanje
Kako napraviti sigurnosnu kopiju / vratiti Bitcoin novčanik
Vodič za sigurno ažuriranje novčanika za kriptovalute