Motivacijska priča o Charlieju Leeju – osnivaču Litecoina

Gotovo sličan Bitcoin-u, Litecoin je ravnopravni kriptovalutni i softverski projekt otvorenog koda. Pruža najbrže trgovanje koristeći moderne tehnologije. Danas je Litecoin na 7. mjestu liste najvećih digitalnih valuta po tržišnoj kapitalizaciji i jedna je od najuspješnijih digitalnih valuta u kripto svijetu. Litecoin se također naziva i bitcoin alternativa. Želite li znati čovjeka koji stoji iza ovog ogromnog uspjeha? Nije tajna! Osnovao ga je zaposlenik Googlea i bivši direktor inženjeringa u coinbaseu, Charlie Lee. Pogledajmo tko je zapravo Charlie Lee i kako je uspio pronaći Litecoin.

Rani život Charlieja Leeja

Charlie Lee rođen je u Obali Bjelokosti, zapadnoafričkoj naciji. U dobi od 13 godina preselio se u Sjedinjene Države s obitelji. Srednju školu završio je 1995. godine, a kasnije i magistrirao informatiku na Massachusetts Institute of Technology 2000. Lee je od djetinjstva pokazivao veliko zanimanje za računalnu tehnologiju.

Život prije nego što je Lee pronašao Litecoin

Charlie Lee nekoliko je godina radio za nekoliko vrhunskih tehnoloških tvrtki poput Googlea i Guidewire-a. Radio je u Googleovim projektima poput YouTube mobile i Chrome OS. 2001. godine, dok je radio u Googleu, Lee je znao za Bitcoin čitajući članak o Putu svile. Ovo je bila presudna prekretnica u Leejevom životu. Obratio se sustavu federalnih rezervi u potrazi za načinom ulaganja. Lee se zainteresirao za Bitcoin i novu blockchain tehnologiju koja ga podržava. Počeo je eksperimentirati s rudarstvom zajedno s ostalim ranim usvojiteljima bitcoina. Lee se također susreo s Mikeom Hearnom koji je radio na osnovnom softverskom klijentskom bloku za Bitcoin. Leejevo zanimanje za Bitcoin nadahnulo ga je da razvije svoju digitalnu valutu, po uzoru na Bitcoin.

Stvaranje Litecoina i njegov uspjeh

Brojni su se programeri nadali da će izraditi sljedeći Bitcoin, ali Lee je bio daleko od jedinih računalnih znanstvenika i softverskih inženjera koji su to pokušali. Lee je razvio svoj prvi projekt kriptovaluta u rujnu 2001. pod nazivom Fairbix, ali nije uspio. Nastavio je pokušavati i nije gubio nadu. Znao je da njegove borbe neće proći uzalud i dosljedno se trudio. Konačno, Charlie je 2011. objavio Litecoin, koji je sada jedna od najuspješnijih digitalnih valuta prema tržišnoj kapitalizaciji.

Osnivač Litecoina usvojio je neke pametne i jedinstvene tehnike kako bi Litecoin bio uspješan. Lee je Litecoin dizajnirao prema osnovnom Bitcoin kodu, s nekim prilagodbama za koje je smatrao da će poboljšati Bitcoin. Te su prilagodbe uključivale sam protokol raspršivanja, vrijeme transakcije za blokove i ukupnu maksimalnu vrijednost ograničenja opskrbe. Charlie je ovo bio pametan potez koji je Litecoinu pružio puno prednosti. Kako je litecoin dizajniran nakon Bitcoina, Lee je uvijek radio na tome da kriptovalutu pokaže kao alternativu Bitcoinu, a ne kao konkurenta. Litecoin je dizajnirao na takav način da je postao korisniji za manje transakcije poput internetske kupnje, dok Bitcoin može biti korisniji za velike transakcije. Nakon izlaska Litecoina, Lee je radio u Coinbaseu, popularnoj burzi digitalnih valuta. Kako bi proveo više vremena na Litecoinu, Lee je 2017. napustio Coinbase.

Litecoin danas

Prije nekoliko godina nitko nije znao za Litecoin. Ali danas je uspjeh Litecoina nešto o čemu svi znaju. Pokazao je izuzetan uspjeh i nalazi se na 7. mjestu liste najvećih digitalnih valuta na svijetu. Ove godine Litecoin je povećao vrijednost više od 4 puta. Vjeruje se da će do kraja 2020. godine trgovati više od 500 dolara!

Zaključak

Charlie Lee utjecajna je osoba u kriptovalutama. Izgrađujući najvažnije burze u industriji, otvorio je put Bitcoin alternativama s Litecoinom. Proslavio se u kriptovaluta industrija kroz neprekidnu borbu i naporan rad. Sve svoje vrijeme posvetio je osnivanju Litecoina. Priča o Charlieju Leeju sugerira da vam neprekidna borba, naporan rad i dosljednost mogu pomoći da postignete sve što želite. Umjesto poslodavca u Googleu i Bitcoin, Lee je sanjao o osnivanju vlastite tvrtke i uspio je pronaći. Također, nakon neuspjeha Fairbrixa, nikada nije gubio nadu i uspio je poraditi na njegovim slabostima te je napokon dizajnirao novi i dobro osigurani Litecoin.

Također pročitajte: Brian Armstrong – Moćni um iza razmjene Coinbasea