Kako društvene mreže pokreću vlastitu kriptovalutu i zašto?
Društvene mreže i kriptovalute imaju dugu priču o bliskim odnosima. Puno kriptovaluta postalo je popularno samo zahvaljujući društvenim mrežama. Možda čak ni bitcoin ne bi postao toliko poznat da nema utočišta poput BitcoinTalka.
Kriptovalute više ne žive u sjeni malih foruma i tehnološki pametnih zajednica. Oni postaju predmet rasprave u glavnim medijima i društvenim mrežama. Publika blockchain projekata neprestano raste, ali kriptovalute ostaju niša.
Istodobno, mnoge su tvrtke, uključujući divove društvenih mreža, počele otkrivati kriptovalute, pokušavajući ih prilagoditi svom poslu. Ideja integriranja kriptovalute u društvenu mrežu ili messenger uglavnom je usmjerena na osnaživanje korisnika, privlačenje nove publike, unovčavanje te optimizaciju određenih poslovnih procesa.
Neke društvene mreže i glasnici već imaju iskustva u razvoju kripto projekata. I oni imaju jednu važnu prednost nad izvornim kriptovalutama – ne počinju od nule i već imaju veliku publiku. Njihovi tokeni podižu na drugu razinu. Stoga regulatori mogu drugačije gledati na te projekte što može zakomplicirati njihovo pokretanje. Evo nekoliko primjera.
Stablecoin je vezan za neizvjesnost
Jedan od najpoznatijih pokušaja stvaranja tokena na društvenim mrežama je Facebookova Vaga. Vaga je bila najavio u ljeto 2019. i bila je planirana kao „stabilna globalna kriptovaluta“.
Operateri čvorova za provjeru valjanosti trebali su biti tako velike tvrtke kao što su PayPal, Visa, Mastercard, Uber i druge poznate korporacije. Također je bilo planirano da se novi novčić može kupiti u posebnom novčaniku Calibra koji je trebao služiti za slanje tokova Vaga putem Facebook Messengera i WhatsAppa.
No, regulatorni organi širom svijeta kritizirali su projekt, videći ga kao prijetnju financijskom sustavu zbog Facebook-ove publike od 2,5 milijarde korisnika. Tvrtke su počele napuštati Udrugu Vaga, pa je Facebook krenuo zajedno s regulatorima i uvelike promijenio koncept projekta.
Umjesto „stabilne globalne valute“, sada se planira stvoriti nekoliko stabilnih kovanica koje bi bile vezane za različite fiat valute – američki dolar, euro, britanska funta i singapurski dolar.
Međutim, ostaje nejasno koji će biti konačni koncept i kada će biti pokrenut, jer regulatori i dalje vide Vagu kao prijetnju unatoč svim promjenama.
Kripto Kik bodovi
Govoreći o slučajevima koji su uspjeli prevladati nemilost regulatora, vrijedi se prisjetiti kriptovalute Kin iz glasnika Kik. Kik već dugo eksperimentira s raznim oblicima novca u vlastitim uslugama.
Primjerice, od 2014. do 2017. bili su dostupni takozvani Kik bodovi. Mogli su ih zaraditi gledajući oglase i potrošiti na posebne tematske naljepnice i smajlije. Eksperiment je bio uspješan, pa je donesena odluka o prelasku na blockchain i digitalni novac.
2017. godine Kik je na ICO-u prikupio 98 milijuna dolara za razvoj Kin tokena i stvaranje ekosustava za ovu kriptovalutu. No, SEC je 2019. Kik optužio za prodaju neregistriranih vrijednosnih papira. Za razliku od Telegrama, Kik je uspio doći dogovor s regulatorom platiti kaznu od pet milijuna dolara i nastavio s razvojem kriptovalute Kin.
Baš kao i Kik Points, Kin omogućuje programerima i kreatorima sadržaja da povećaju angažman. Uz to, Kin omogućuje besplatne prijenose između korisnika glasnika i omogućuje korisnicima da daju nešto značajnije od sličnog. Kik je izvorno bio ERC-20 token na Ethereum blockchainu, ali tada je odluka o migriranju na Solana blockchain donesena zbog rastuće baze korisnika.
Novčanik u glasniku
Tu je i tvrtka za društvene medije koja ima ne samo vlastiti kripto, već i vlastiti blockchain i novčanik – KakaoGroup. Operater je vrhunskog glasnika KakaoTalk s više od 50 milijuna aktivnih korisnika i 96% penetracije u Južnoj Koreji.
U lipnju 2019. KakaoGroup je pokrenuo mainnet za vlastiti blockchain pod nazivom Klaytn. Neki od najmoćnijih korejskih konglomerata pridružili su se Klaytnovom upravnom vijeću i ono već ima 27 članova.
Tada je Kakao odlučio integrirati novčanik Klip u KakaoTalk messengeru, omogućavajući svojim korisnicima pristup 11 digitalnih sredstava, uključujući Klay token koji je izdao Kakao.
Novčanik podržava žetone Klaytnovih partnera koji imaju vlastite kovanice. Usluga novčanika omogućuje korisnicima KakaoTalka da pohranjuju digitalnu imovinu stečenu iz aplikacija za blockchain sa sjedištem u Klaytnu za društvene medije, igre ili kupovinu te ih šalju prijateljima KakaoTalk.
Jedan od razloga zašto novčanik Klip i kriptovaluta Klay nisu naišli na značajan otpor regulatora je taj što je izvorno pokrenut samo za Južnu Koreju. Korisnici izvan Južne Koreje nisu odmah imali pristup novčaniku u glasniku. Kakao se želi proširiti na druga tržišta sa svojom kriptovalutom i novčanikom, ali koliko će dugo trajati taj postupak, nije poznato.
Dakle, čak i ako društvena mreža pokrene kriptovalutu bez regulatornog pakla, to je već uspjeh. Također, projekti se mogu smatrati uspješnima ako tokeni pronađu svoju primjenu izvan platforme.
Tokeni društvenih mreža postaju sličniji izvornoj kriptovaluti ako postanu dostupni za trgovanje na globalnim platformama kriptovaluta kao što je CEX.IO.
Primjerice, gore spomenuti Kin i Klay mogu se kupiti na kripto burzama, dok se Vage najvjerojatnije neće ni pojaviti na njima, a konačni koncept pomalo će nalikovati kriptovaluti.