Kada pametni ugovori trebaju pristupiti „nijemim“ podacima: Razumijevanje Chainlink Crypto

Chainlink donosi pametnim ugovorima ono što je Ethereum doveo do standardnih. Bolji način poslovanja, uz glatku integraciju povijesnih protokola i blockchain tehnologija. Kad je ethereum prije gotovo pola desetljeća izbacio koncept pametnih ugovora, stvorili su rješenje za široko rasprostranjeni problem. Poboljšanje sigurnosti ugovora, istovremeno zadržavajući fokus na transparentnosti i lakoći uvjetnog jezika. 

Međutim, ono što sprječava pametne ugovore Ethereuma da idu na daljinu jest to što nisu u mogućnosti pristupiti bilo kojim informacijama koje ne postoje u ethereum blockchainu. To znači da ako pametni ugovor treba pristupiti informacijama s nečijeg bankovnog računa, PayPal računa ili slično i tako dalje, pametni ugovori etereuma neće raditi. 

Ili ne bi, to je dok lančana veza nije stigla. Chainlink je trenutno partner SWIFT-a, Društva za svjetske međubankarske financijske telekomunikacije. SWIFT pruža mrežu koju banke koriste za slanje i primanje informacija svim ostalim bankama u svijetu. Pretvaranje tog partnerstva u stvarno veliku stvar. Chainlink je odabran za službenog Googleovog partnera u oblaku, čineći njegovu mogućnost prikupljanja podataka još proširivijom i poboljšavajući Googleovu sposobnost prikupljanja i pohrane podataka upita. 

Ova su partnerstva, među nekolicinom drugih, poslala mrmljanje u chat s punim planom zbog očite funkcionalnosti platforme chainlink-a. Što je prouzročilo mnoge mrežne platforme za kripto razmjenu poput poznatih bitvavo, započeti trgovanje žetonom LINK i nuditi veću podršku ranim investitorima. 

Mane u pametnim ugovorima

Dok pametni ugovori definitivno izazivaju zanimanje industrija i pojedinaca širom svijeta, ako želite stvoriti ugovor koji zahtijeva podatke izvan lanca, prilično vam nedostaje sreće. Ovdje koraci uspostavljaju lančane veze nudeći prijeko potrebnu vezu između podataka koji se čuvaju izvan bilo kojeg datog blockchaina i podataka koji se stvaraju na platformi koja se koristi za stvaranje pametnog ugovora. 

U osnovi – ako stvorite pametni ugovor na ethereumu, jedini podaci koji uključuju taj ugovor moraju biti na mreži Ethereuma. Dakle, recite da morate dodati klauzulu koja uključuje PayPal plaćanje, bitcoin ili osobne bankarske podatke? Neće se dogoditi. Prvo biste morali pretvoriti sve vrste plaćanja u eter i upotrijebiti taj token za ta plaćanja. 

Chainlink nudi uslugu povezivanja koja može primati podatke iz izvora izvan lanca (poput PayPal-a, podataka o tržištu i događajima, API-ja, itd.) I dovoditi ih na platformu pametnih ugovora (kao što je ethereum). Chainlink to postiže korištenjem “oracle” čvorova. Ovi čvorovi zatim prikupljaju i dostavljaju potrebne podatke mreži pametnih ugovora u uvjetima koje pametni ugovor može razumjeti i koristiti.

Čvorovi i podaci lanca o lancima veze

Chainlink je trenutno jedina platforma koja pruža siguran, pouzdan, decentraliziran i “blockchain middleware” zaštićen od neovlaštenih promjena. Ili jednostavno rečeno – pouzdan posrednik između platformi pametnih ugovora i vanjskih događaja.

Funkcije izvan lanca

Funkcije izvan lanca možda su najjedinstvenija obilježja Chainlink-ove mreže.

Oracle čvorovi

Ti su čvorovi provjereni poslužitelji procesa koji rade kao posrednici između mreže ethereum i vanjskih događaja.

Prikupljanje i obrada podataka

Za svoj doprinos u prikupljanju obrade potrebnih podataka izvan lanca, oracle čvorovi dobivaju naknadu u tokenima LINK.

Pouzdanost podataka

Bilo koja količina podataka koja se prenosi između izvanlančane i lančane mreže mora se provjeriti prije nego što se može proslijediti dalje.

Funkcije na lancu

Korisnici koji žele pristupiti izvanlančanim podacima podnose Chainlink platformi ono što se naziva “zahtjevom ugovora”. Mreža Chainlink zatim uzima ove zahtjeve za ugovaranjem i usklađuje ih s određenim oracle čvorovima, čvorovima koji nude stručnost najprikladniju za zahtjev. Ovi ugovori koji se zatraže zatim se obrađuju u ugovore specifične za mrežu Chainlink:

Ugovori o ugledu

Utvrdite je li određeni oracleov čvor pouzdan i potvrđuje li njegovu autentičnost.

Ugovor za podudaranje narudžbi

Ovo prijavljuje ugovor koji zahtijeva na mrežu, a zatim uzima ponude od odgovornih i provjerenih pružatelja usluga oracle.

Zbirni ugovori

Prikuplja podatke iz događaja i entiteta izvan lanca, a zatim ih akumulira. Oracle zatim filtrira nakupljene podatke za relevantnost i autentičnost. Podaci koji se provjeravaju zatim se šalju mrežnim čvorovima na daljnju obradu. Ispunjavanje izvornog ugovora koji zahtijeva.

Vrijedi li Chainlink ulagati u?

Ako se to pitate na temelju vrijednosti samog sustava – onda apsolutno da. Chainlink nudi rješenja koja pametne ugovore čine još korisnijim i održivijim. Ova vrsta tehnologije naglo će porasti u potražnji, jer sve više i više subjekata počinje prelaziti na usluge pametnih ugovora.

Što se tiče ulaganja u vrijednost kriptovalute – to tek treba vidjeti. Sam token sada je izuzetno popularan, trguje se s blizu 100 milijuna dolara dnevno. Postoji nekoliko gunđanja koji vjeruju da bi oracle čvorovi trebali primati plaćanje u vlastitoj kriptovaluti, za razliku od Linka. Dakle, postoji neka sugestija da bi buduće rašlje mogu Chainlinkov token učiniti beskorisnim. Bez obzira na to koliko platforma postaje cjelovita u budućnosti.

Dakle, ako uložite u chainlink, učinite to pametno i kao i uvijek pobrinite se da budno pratite što se događa na tržištu i na vašoj platformi za razmjenu kriptovaluta.