Propisi o kriptovalutama u Njemačkoj – kripto glavni grad Europe

Zdravo, ovo je Qadir A.K, zaljubljenik u kripto i kolumnist istraživanja.

Imati autentičan odgovor uvijek je pozitivna stvar, a nagrađivanje sjajnim kritikama bilo bi ‘šlag na torti !!!’

Pa, kretanje naprijed s istim pozitivnim i stvarnim informacijama u sljedećem poglavlju moje serije pisanja, ‘Proboj kriptovaluta 2020 – Sinopsis 13’ Propisi o kriptovalutama u Njemačkoj

Njemačka je poznata po svojoj kvaliteti koja je uvijek vrlo tražena bilo za njenom robom ili bilo kojim uslugama. Proteklih godina Njemačka se uspješno označila kao „kripto prijestolnica Europe“.

Vlada također namjerava koristiti blockchain u raznim sektorima čineći zemlju prvom među Europskim narodima koja u potpunosti regulira kriptovalute s dovoljno dokumenata.

Njemačka vlada o kriptovalutama

Nijemci su dobro svjesni blagodati najnovijih Fintech inovacija, a zemlja je imala vodeću ulogu u EU s većinom inovacija i industrija. Vlada želi da se sve više mladih i start-up-a uključe u preporuke i sudjeluju u jačanju njemačkog gospodarstva.

Pored fintecha, ogroman je interes za blockchain i kripto širok spektar industrija. Nijemci pokazuju glavu prema digitalnoj imovini i blockchain tehnologija. Njemačka mladost u dobnoj skupini od 18 do 29 godina zauzima najveći udio među zainteresiranim ljudima za ulaganje u digitalnu imovinu.

Propisi o kriptovalutama

Njemačka je kripto raj i idealno mjesto za njihovo zadržavanje. Razlog leži u 2013. godini kada se cijeli svijet tek upoznavao s internetom, Njemačkom legalizirani Bitcoin i nazvao ga “privatnim novcem”.

Kriptovalute su pod nazivom “financijski instrumenti” Njemački zakon o bankarstvu. Svaka osoba ili organizacija koja želi ponuditi kripto usluge mora dobiti dozvolu Saveznog tijela za financijski nadzor (BaFIN), financijskog regulatornog tijela Njemačke.

Vlada je 2019. donijela zakon koji je značajno utjecao na kriptovaluta usluge i kripto entuzijasti. The Peta direktiva EU-a o sprečavanju pranja novca (5AMLD) drastično promijenili uvjete za licenciranje i obveze protiv pranja novca. Zakon je stupio na snagu 1. siječnja 2020. 

Nova pravila ne utječu samo na pružatelje usluga u zemlji, već i na tvrtke koje rade izvan Njemačke za njemačke kupce. Njemačka nije usvojila zakone specifične za ICO, ali ICO podliježu postojećim propisima.

U slučaju ICO-a, za početak vam je potrebna lokalna financijska licenca, a odobreni kapital mora biti najmanje 730 000 eura.

Banke su vrlo prijateljske s kriptovalutama!

5AMLD koji je stupio na snagu od 1. siječnja 2020. godine omogućio je njemačkim bankama prodaju i pohranu kriptovaluta. Kupci banke sada mogu kupovati i prodavati kriptovalute na bankarskoj platformi. Više od 40 licenciranih njemačkih banaka prijavilo se njemačkom Saveznom tijelu za financijski nadzor BaFin koji svojim klijentima žele pružiti usluge kriptovaluta.

Banke također smiju licitirati kriptovalute poput bilo koje druge veličine. Popularnost Bitcoina podigla je mnoge cyber kriminalce. Kriptovalute zaplijenjene od tih kriminalaca, a također ilegalnim aktivnostima, sada banke mogu prodati na aukciji.

Solarisbank u Berlinu bila je prva financijska institucija koja je svojim klijentima pružala kripto usluge. Rekao je Micheal Offermann, voditelj kripto bankarstva u Solarisu,

“Intenzivno se bavimo temom kripto skrbništva već godinu i pol. Nova uredba u novom Zakonu o pranju novca dobro je vrijeme za praktično započinjanje. Napokon, mi nismo istraživački institut, već komercijalna banka. “

Oporezivanje i rudarstvo

Porez na kriptovalute

Njemačka je poznata kao ‘porez na bitkoine’. Ali zašto??

U Njemačkoj su transakcije kriptovaluta oslobođene PDV-a i nemaju porez na kapitalnu dobit. Kupci moraju držati svoju digitalnu imovinu najmanje 12 mjeseci kako bi bili oslobođeni poreza. Ako se kriptovalute prodaju prije 12 mjeseci, dobitak od prodaje oporezivat će se progresivnim porezom na dohodak od 45%.

U slučaju da burze koje kupuju ili prodaju kriptovalute s vlastitim imenom rade kao posrednici, bit će oslobođene poreza. No, burze koje rade na tehničkom tržištu ne bi mogle dobiti nikakvo olakšanje.

Rudarstvo kriptovaluta

Rudarstvo obično zahtijeva veliku računalnu snagu koja nije prihvatljiva za proračun ni za jednog privatnog korisnika. Rudari moraju izdržati troškove kupnje opreme tamo gdje trebaju platiti unaprijed.

I danas je više nego samo rudarstvo, rudarski bazeni ili rudarske platforme u velikoj potražnji, što je skup resursa rudara. Oni mogu izvršiti postupak rudarenja u razumnom roku zbog velike računalne snage.

Iz tog se razloga rudari pridružuju mreži kako bi formirali rudarske bazene. Ovdje se može ulagati u rudarski bazen prema određenim zakonima oblikovanim u Zakoni o ulaganju. Ulaganje treće strane omogućuje rudarima da povećaju svoju rudarsku snagu, a investitori također mogu imati koristi od rudarske dobiti.

Sada, kad dođu do poreza na dobit ostvarenu rudarstvom kriptovaluta, ne bi bili podvrgnuti nikakvom porezu jer se njihove usluge smatraju dobrovoljnim.

Serija događaja

03-03-2020:- Njemačka savezna vlast BaFin službeno je pojasnila status Bitcoin i druge kriptovalute kao „financijski instrumenti“.

21-02-2020:- Savezno tijelo za financijski nadzor Njemačke, BaFin, objavilo je dodatne smjernice u vezi sa svojim stavovima o kriptovalutama. Izdavači kriptovaluta moraju dobiti dozvolu od regulatora.

Pristupite detaljnim smjernicama OVDJE.

24-07-2019:- BaFin je najavio da je od 1. siječnja 2020. licenca obavezna za sve kripto burze i pružatelje novčanika. Kriptovalutne tvrtke trebale bi se pridržavati zakona o sprečavanju pranja novca, bez obzira je li riječ o inozemnim subjektima koji ciljaju njemačke kupce.

20-05-2019: – Njemačka vlada jako želi uvesti regulaciju i tokenizaciju blockchaina. Objavili su smjernice za isto. Glavni fokus bio je na njemačkim zakonima koji specificiraju kapitalna ulaganja i sigurnost koji su regulirani njihovim poštovanim režimom. Smjernice su također naglasile karakteristike žetona i objasnile učinke novih žetona na financijsku regulaciju Njemačke. I stoga je BaFin odobrio svoj prvi sigurnosni token.

  • Token – Kovanice za kriptovalute nazivaju se tokenima.

15-11-2017:- Njemačka savezna financijska uprava (BaFin) izdala je izjavu za kupce upozoravajući ih na rizike povezane s početnim ponudama kovanica (ICO-a). Vlast je uzela u obzir nedostatak pravnih zahtjeva i obveza transparentnosti za ICO. To bi moglo rezultirati golemim rizikom za kupce.

06.06.2017:- Njemačka i austrijska vlada okupile su se kako bi financirale istraživanje ‘Bitcrime’ koje se usredotočilo na upotrebu digitalnih valuta u organiziranom kriminalu.

20-09-2016: – Deutsche Bank Bundesbank je Bitcoin i druge virtualne valute nazvao “nepovjerljivima”, a izrazila je i sumnju u autentičnost. Izgovarajući govor na Službenom forumu monetarnih i financijskih institucija (OMFIF), član izvršnog odbora naznačio je da priroda peer-to-peer prijenosa virtualnih valuta nema nikakvu prirodnu vrijednost.

23-05-2014:- Njemačko Ministarstvo financija, Bundesministerium der Finanzen (BMF) objavilo je novi dokument koji sugerira porez na prodaju Bitcoina. Trgovci bi bili oporezivani dva puta, jednom na prodaju robe i drugo, kada žele prodati bitcoine koje prihvaćaju u kupnjama.

19-12-2013:- BaFin objavljuje pregled rizika povezanih s virtualnom valutom. Također je naznačilo da će za upotrebu Bitcoina u komercijalne svrhe biti potrebna licenca i da bi u nekim okolnostima moglo biti dopušteno.

19. kolovoza 2013.:- Njemačko Ministarstvo financija kaže da virtualne valute nisu e-novac ili strana valuta. Ali isto tako jasno stavio do znanja da su i dalje financijski instrumenti kako je spomenuto u njemačkim pravilima. Dalje je navedeno da se virtualna valuta može oporezivati ​​kao kapital.

22-12-2011:- Njemačka uprava za financijski nadzor BaFin rekla je da su bitkoini roba koja podliježe oporezivanju. Dalje su rekli da su Bitcoini izuzeti od definicije e-novca jer nisu vezani ni za jednu zakonsku valutu plaćanja.

Završna napomena

Unatoč učinku 5AMLD, novo pravilo o bankama koje pružaju kripto usluge ohrabruje. Njemačka je uspješno uravnotežila i status kriptovaluta, ali i monetarni sustav zemlje da spriječi da ih kripto valute nadmaše. Istodobno, vladina podrška blockchain tehnologiji mogla bi potaknuti gospodarstvo u budućnosti.

Kriptovalute su ovdje u Njemačkoj najprijatnije okruženje, s oslobođenjem od poreza i legalnim načinom plaćanja. Stoga bi bilo zanimljivije vidjeti budućnost kriptovaluta i blockchain tehnologije u zemlji s novim inovacijama i propisima.

Česta pitanja