Regulacija kriptovaluta u Rusiji – Skup talent za razvoj blockchaina

Zdravo, ovo je Qadir A.K, zaljubljenik u kripto i kolumnist istraživanja.

Svako poglavlje moje knjige o pisanju dalo mi je veliku mudrost i sada se krećem prema mojoj sljedećoj regiji koju ću istraživati ​​u seriji, ‘Proboj kriptovaluta 2020 – Sinopsis 10’ Regulacija kriptovaluta u Rusiji.

Rusija je jedan od najzanimljivijih slučajeva presijecanja blockchaina i kriptovaluta s geopolitikom i globalnim poslovima. Mnogo se nagađalo o odnosu ruske vlade prema kriptovalutama i mogućnosti propisa o njoj još su uvijek nejasne.

Rusija je trenutno globalna snaga za razvojne talente i poslovnu oštrinu u blockchain prostoru. Stoga bi odluka ruske vlade o kriptovalutama zasigurno imala snažan utjecaj na kripto zajednicu jer se blockchain zajednica oslanja na ruski razvojni talent.

Dakle, u ovom ćemo članku pokriti sve što je povijest, kao i moguće buduće izglede kriptovaluta u zemlji Rusiji.

Vladino stajalište o kriptovalutama

Ruska vlada pozdravila je blockchain tehnologija ali vlasti su odbile kriptovalute zbog netransparentne prirode transakcija kriptovaluta. Ruska rublja smatra se jedinim načinom plaćanja u Rusiji, a izdavanje bilo koje druge valute zabranjeno je.

Percepcija zemlje prema kriptovalute i blockchain nije bio jasan jer se kriptovalute koje su nekad trebale biti regulirane u Rusiji sada mogu suočiti sa zabranom. Dok je rusko Ministarstvo financija pokušavalo regulirati kriptovalute u zemlji, Središnja banka Rusije želi ih zabraniti. Rusija donosi račun kojim bi se mogla staviti opća zabrana izdavanja i prodaje kriptovaluta, a koji će biti doneseni u drugoj polovici 2020..

Mnogo su godina ruske vlasti obraćale pažnju na potencijalnu uporabu blockchain tehnologije i kriptovaluta. Fokus je uglavnom bio na mjerama poduzetim za sprečavanje pranja novca, korupcije i drugih ilegalnih aktivnosti. Središnja banka Rusije i Ministarstvo financija ključni su regulatori kriptovaluta.

Propisi o kriptovalutama

Rusko tržište kriptovaluta na pragu je svjedoka promjeni jer će se zemlja usvojiti nova pravila i propisi za kriptovalute izradom nacrta zakona. Zbog pandemije koronavirusa, zakonska procedura je usporena i zakon će biti usvojen do kraja proljeća.

Izjavio je Aleksej Guznov, voditelj pravnog odjela, ruske Središnje banke koji se bavi rizicima kriptovaluta,

“Vjerujemo da postoje veliki rizici legalizacije poslovanja s kriptovalutama, sa stajališta financijske stabilnosti, sprečavanja pranja novca i zaštite potrošača.”

Dodajući ovome on dalje kaže,

“Protivimo se činjenici da postoje institucije koje organiziraju puštanje kriptovalute i olakšavaju njezinu cirkulaciju. Budući prijedlog zakona izravno formulira zabranu izdanja, kao i organizaciju cirkulacije kriptovaluta, i uvodi odgovornost za kršenje ove zabrane. “

Prema zakonu, posjedovanje kriptovaluta nije kazneno djelo samo ako su svoj posao sklopili pod jurisdikcijom koja ne zabranjuje.

Porezi i rudarstvo

Porezi

Kriptovalute se u Rusiji ne smatraju zakonskim sredstvima plaćanja i stoga trenutno nema poreza. No, zemlja radi na tome da ih regulira i da kripto aktivnosti podvede pod porez.

Ruski premijer, Mihail Mišustin bivši je poreznik i pobornik kriptovaluta. Trenutno radi na poreznim zakonima sa svim operacijama s kriptovalutama.

“Uvjeren sam da je potrebno oporezivati ​​takve operacije i pravilno procjenjivati ​​sve ekonomske posljedice korištenja kriptovaluta”, izjavio je Mishustin.

Rudarstvo

Rudarstvo kriptovaluta jedno je od profitabilnih poduzeća u Rusiji. Sibir je jedno od cvjetajućih područja rudarstva. Budući da je resurse učinio dostupnima po razumnoj cijeni, a prirodna hladna klima dodatna je prednost u održavanju hladnih temperatura. Goleme stare napuštene tvornice pretvaraju se u rudarsku farmu.

Iako je Rusija iznijela novi nacrt zakona kojim se namjerava regulirati kriptovalute, u zakonu se ne spominje rudarstvo. To bi moglo pokrenuti nova nagađanja o namjeri vlade prema rudarstvu. Da li oni za to ili ne. Budući da je račun odgođen, bilo bi zanimljivo promatrati hoće li se rudarstvo također urediti ili ne.

Zakoni primijenjeni za kriptos

Rusija je predstavila zakon o ‘Digitalnoj financijskoj imovini’ koji je izrađen u svibnju 2018. Taj je zakon kriptovalute nazvao digitalnom financijskom imovinom koja nije legitimno sredstvo plaćanja na teritoriju Rusije.

Račun zahtijeva da kripto burze prolaze kroz KYC postupak kupaca u svrhu sprečavanja pranja novca i financiranja protuterorizma. Ranije je gornja granica za investitore bila postavljena na 50 000 rubalja (900 dolara) kao maksimalni iznos ulaganja, ali sada bi maksimalnu granicu definirala Središnja banka Rusije.

Na računu stoji,

“Operater digitalne novčane razmjene otvara digitalni novčanik tek nakon što prođe postupke identifikacije vlasnika u skladu sa saveznim zakonom o borbi protiv pranja novca i financiranja terorizma.”

Međutim, račun je poslan autorima natrag u prosincu 2018. godine, gdje je sva terminologija vezana uz kripto i tokene zamijenjena pojmom „Digitalna prava“, a definicija rudarstva kriptovaluta izbrisana je iz računa.

Dokument je bio Objavljeno na službenoj web stranici predsjednika Rusije u veljači 2019.

Prema novoobnovljenom računu, prodaja i kupnja kriptovaluta bile bi nazvane sumnjivom aktivnošću.

Niz događaja

03-04-2020:- Predsjednik Odbora ruske državne dume za financijska tržišta potvrdio je završetak toliko očekivanog zakona o digitalnoj imovini koji će regulirati kriptovalute. Međutim, kašnjenje je posljedica globalne pandemije koronavirusa.

18-02-2020:- Središnja banka Rusije (CBR) najavio u veljači 2020. uspješan završetak pilot platforme koja korisnicima omogućuje tokeniziranje imovine, uključujući dionice i valute.

05-12-2019:- Ministarstvo vanjskih poslova zemlje potvrdilo je izvješće o suradnji s vrhovnim sudom i drugim financijskim institucijama radi pripreme nacrta rezolucije koja bi vlastima omogućila zaplijenu kriptovaluta.

https://twitter.com/cryptonews/status/1202601047539224579

11.05.2019:- Regulatorno tijelo zemlje, Ministarstvo financija, predložilo je novi pristup kriptovalutama, gdje bi bile podijeljene u tri kategorije,

  • Virtualna imovina
  • Tehnički tokeni
  • Digitalna financijska imovina

20-06-2019:- Središnja banka Rusije istražuje mogućnosti izdavanja vlastite nacionalne kriptovalute koja ne bi bila privatna imovina.

23-07-2018:- Predsjednik Odbora za financijska tržišta Ruske državne dume najavio je da se razmatra novi prijedlog zakona o kriptovalutama koji ima za cilj izvršenje poreza na kripto trgovanje i rudarstvo.

03.03.2018:- Ministarstvo ekonomskog razvoja Rusije predložilo je nove zakone u prethodno izrađenim zakonima koji su uključivali oslobođenje od poreza na dobit od transakcija koje uključuju kriptovalute i također povećali pojedinačna ICO ulaganja deset puta.

13-01-2018:- Ministarstvo financija najavilo je legalizaciju kriptovaluta na odobrenim burzama.

12.07.2017:- Ruska vlada koja radi na zakonima koji reguliraju kriptovalute predložila je da se rudarstvo kriptovaluta proglasi nezakonitim prema zamjeniku ruskog ministra financija Alekseju Moiseevu.

15-10-2017:- Ruski predsjednik Vladimir Putin uputio je vladu i Središnju banku Rusije da izdaju vlastitu kriptovalutu u zemlji ‘Cryptoruble’. Bilo bi to zakonsko sredstvo plaćanja koje se ne može iskopati.

09-09-2017:- Ruska vlada planira subvencionirati troškove energije u korist rudara.

28-07-2017:- Vlada Rusije predstavila je planove zabrane običnim ljudima da kupuju kriptovalute.

03.11.2016:- Rusko Ministarstvo financija koje kriptovalute tretira kao ‘surogate’ predložilo je kazniti građane koji se bave kriptovalutama zatvorom do 7 godina.

28.11.2015:- Rusko Ministarstvo financija napreduje u istraživanju načina na koje bi se blockchain mogao primijeniti. Zamjenik ministra financija Aleksej Moisejev rekao je da ministarstvo radi na nacrtu zakona kojim će se težiti kažnjavanju onih koji kriptovalute pretvaraju u rublje. Rekao je, “Smatramo da je blockchain tehnologija vrlo važna u razvoju različitih internetskih usluga”

Međutim, također je rekao da ministarstvo planira zabraniti kriptovalute.

12.12.2014:- Ministarstvo financija smanjilo je kazne za pojedince koji se potencijalno suočavaju sa stvaranjem, izdavanjem ili promocijom digitalnih valuta.

13-09-2014:- Zamjenik ministra financija najavio je provođenje zakona izrađenog za zabranu transakcija kriptovaluta do sljedećeg proljeća. Rudari bi se suočili s kaznenim kaznama i razmjenom & internetske trgovine koje prihvaćaju bitcoin bile bi zabranjene.

02.07.2014:- Središnja banka Rusije rekla je da se prema važećim zakonima virtualne valute ne mogu tretirati kao novac, već se nazivaju “surogatom novca” koji je zabranjen.

15-01-2014:- Odbor za sigurnost donjeg doma države Dume odobrio je nacrt zakona o protuterorizmu koji uključuje ograničenja na anonimne transakcije koje uključuju virtualne valute.

Zaključna misao

Rusija se pojavila kao najveći igrač u svakom sektoru u kojem sudjeluje. A također na kripto tržištu, svaki potez Rusije mogao bi snažno utjecati na kripto tržište. Iako će vlada usmjeriti kripto aktivnosti, Središnja banka uvijek je za zabranu u strahu od gubitka kontrole nad monetarnim sustavom.

Bilo bi stvarno vrlo zanimljivo svjedočiti promjeni na kripto tržištu u Rusiji i cijelom svijetu nakon što se ovaj zakon donese i provede kao zakon. 

Česta pitanja