Regulacija stanja kriptovaluta u SAD-u
Bitcoin & ostale kriptovalute nisu novost na tržištu. Njihova decentralizirana priroda privlačila je prijestupnike tijekom njihovog razdoblja postojanja. Kao rezultat toga, mnoge zemlje jačaju svoje zakone u vezi s kriptovalutom. Provjerimo kako se Regulacija kriptovaluta u SAD-u ugradila u njihov pravosudni sustav.
Trenutni propisi za digitalne tokene u SAD-u
U početku kriptovaluta u SAD-u nije bila legalna trgovina. Ljudi su još uvijek poricali da bi kriptovaluta u budućnosti mogla zamijeniti Fiat. Međutim, sada u zemlji ima nekoliko iznimaka. Kako se propisi razlikuju ovisno o državi, u SAD-u ne postoji dosljedan pravni pristup za kriptovalute. Ovisno o saveznicima i državnim propisima, zakoni se razlikuju u SAD-u. Prođimo kroz trenutnu Uredbu o kriptovalutama u SAD-u
U SAD-u postoji mješovita vrsta tretmana kriptovaluta od strane državnih i saveznih vlada. Iako su obećanja i koristi ove tehnologije još uvijek cinična, određeni broj kreatora politike prepoznao je regulatorni rizik valute. Također, drugi su donijeli zakone o povećanju ulaganja u tehnologiju.
Propisi FinCEN-a
FinCEN ili Mreža za provođenje financijskog kriminala kriptovalutu ne smatraju legalnom. Od 2013. mreža ga smatra zamjenom za valutu i smatra ga prijenosnicima novca. Suprotno tome, IRS ili Internal Revenue Service broji kriptovalute kao vlasništvo i proglasio je porezne smjernice i za valutu.
Državno zakonodavna tijela
Zakonodavac iz Wyominga izuzeo je kriptovalutu od oporezivanja imovine. Smatra se najkriptološki prihvatljivijom američkom državom. Druga američka država Colorado donijela je zakon o promicanju blockchaina za vođenje državnih evidencija. Nekoliko drugih država poput Arizone u državi Georgia počele su prihvaćati poreze na berzi kriptovaluta u studenom 2018.
Neke američke države poput Novog Meksika i Kalifornije izdale su upozorenja o ulaganju u kriptovalute, a New York je ograničio valutu. Dakle, možemo reći da u SAD-u postoji mješovit odgovor na kriptovalute.
Formulacije oporezivanja
Internal Revenue Service ili IRS izjavili su u ožujku 2014. da će virtualna valuta poput Bitcoina ili bilo koje druge kriptovalute biti porez kao “svojstvo”, a ne kao valuta.
Prema Obavijesti IRS-a 2014-21, svaki pojedinac ili grupa mora:
- Vodite detaljnu evidenciju prodaje i kupnje kriptovaluta
- Morate platiti porez na svaku prodaju i kupnju izvršenu putem kripto valute
- Platite porez na tržišnu vrijednost bilo koje iskopane kriptovalute
- Platite porez na dobit ostvarenu prodajom bilo koje kriptovalute u gotovini
Za svaku pojedinačnu prijavu, savezni ITR gubitak ili dobitak ostvaren putem virtualne valute računa se pod „kapitalna imovina“.
Rudarstvo kriptovaluta
Pravilo rudarenja kriptovaluta u SAD-u je jednostavno. Prema pravilu bilo kojeg pojedinca koji posjeduje ili koristi kriptovalutu u SAD-u, on bi je također trebao moći iskopati na svom mjestu. Štoviše, ako se zbog kriptovalute na vašem području smatra ilegalnom, tada će i rudarenje biti zabranjeno. U nekim jurisdikcijama SAD-a posjedovanje kriptovaluta je ilegalno. New York, Pittsburgh, uveo je zabranu privremenog rudarstva kriptovaluta koja je ukinuta u ožujku 2019.
Razmjena
Propisi o razmjeni kriptovaluta također su nesigurno pravno područje. Samo jedno regulatorno tijelo SEC ili Komisija za sigurnost i razmjenu kriptovalutu smatra sigurnosnom mjerom i u ožujku 2018. godine izjavilo je da će primijeniti sigurnosni zakon za digitalne novčanike i razmjene.
Suprotno tome, CFTC ili Commodities Future Trading Commission (CFTC) slijedi prijateljski pristup trgovcima bitcoinima. Omogućuje trgovcima da trguju javno.
Budući propisi
U budućnosti se propisima o kriptovalutama može osigurati ekstremna zaštita potrošača, pa čak i pojednostaviti njihovi propisi. Američka je riznica proglasila hitnim zahtjevom kriptografskih zakonitosti kako bi se ograničile kriminalne aktivnosti. Nadalje, u siječnju 2018. osnovana je nova radna skupina za FSOC koja će istraživati kontinuirano evoluciju i rast američkog tržišta kriptovaluta.
Kriptovaluta je uzbudljiv koncept koji ima moć mijenjanja globalnih financija. U SAD-u ili u inozemstvu korisnici će možda morati platiti neke poreze na valutu prema zakonima svoje države ili provincije. SAD ima visoko razvijenu ekonomiju u smislu nominalnog BDP-a, a kriptovaluta je vrlo popularna u zemlji jer tržište kriptovaluta ima mnogo mogućnosti za razvoj.
Mnoge velike tvrtke u SAD-u poput Microsofta, Subwaya, Overstock-a počele su prihvaćati digitalne valute. Međutim, može se reći da su i dalje zakoni uspostavljeni u zemlji i da su formirani mnogi zakoni i propisi za virtualne transakcije u zemlji. O stvarnoj ukupnoj slici valute još uvijek se raspravlja u nekoliko američkih regija, ali investitori se jako zanimaju za ulaganje ove virtualne valute.
Ispod je grafički prikaz američkih država s kripto propisima.
Naš stav o propisima o kriptovalutama u SAD-u
Da rezimiramo, američki propisi o kriptovalutama daleko su bolji od većine zemalja. Kao što vidite, kripto zakoni prihvaćeni su u većini američkih država. Ažurirat ćemo ovaj članak sa svakim novim ažuriranjem. I pod pretpostavkom da se industrija kriptovaluta nastavlja neprestano uspinjati do opće istaknutosti, samo je pitanje vremena kada će kripto valuta u SAD-u primiti propise koje već dugo traži.