Decentralizált pénzügyi (Defi) koncepció a laikusok feltételeiben
A decentralizált finanszírozás, amely közismertebb nevén Defi, egy platform, amelyre épül blockchain technológia. Ez különbözteti meg a hagyományos pénzügyi alkalmazásoktól. A blockchain technológia általában hatalmas, nyílt forráskódú hálózatokra támaszkodik.
Az elmúlt években a decentralizált finanszírozás (Defi) az egyik legkiemelkedőbb technológiai fejlesztéssé vált.
Ebben a cikkben teljes körű áttekintést nyújtunk a decentralizált finanszírozásról (Defi) és annak egyéb szempontjairól. Vizsgáljuk meg most ezt a decentralizált pénzügyi (Defi) felülvizsgálatot.
Háttér
Körülbelül 1,7 milliárd ember él, akik nem férnek hozzá az alapvető pénzügyi szükségletekhez. Szükség volt továbbá kizárni a különböző számítógépek körül vezetett azonos nyilvántartások kudarcát. Így jött létre Defi, amely ideális megoldásokat kínál e problémák leküzdésére.
A Defi egy platform, amely a blokkláncra épül. Magában foglalja a főbb összetevőket, például a dApps-t, a digitális eszközöket, a protokollokat és az intelligens szerződéseket, amelyek mindegyike a blockchain platformra épül. Ez elérhető és mindenki számára nyitott, mivel engedély nélküli. A decentralizált finanszírozást (DeFi) általában Open Finance néven is emlegetik.
A DeFi egyik legfontosabb előnye, hogy nyitott ökoszisztémát biztosít azok számára, akik egyébként nem férnének hozzá pénzügyi szolgáltatásokhoz. Kényelmes hozzáférést kínál e felhasználók számára.
Mi a DeFi?
A DeFi általában decentralizált finanszírozást jelent. Ez egy pénzügyi termék, amely a blockchain platformon alapul. A DeFi egy nyílt, engedély nélküli és egymásra épülő pénzügyi termékek rendszere.
Vannak olyan hagyományos pénzügyi rendszerek, mint a származtatott ügyletek, a tőzsde, a hitelezés és a hitelfelvétel. A DeFi elsősorban arra törekszik, hogy ezeket a rendszereket a közvetítők helyett automatizálással állítsa elő. Az automatizálás után a DeFi pénzügyi blokkjai felhasználhatók összetettebb képességek kialakítására.
Hagyományos és decentralizált pénzügyek: Mennyire különbözik a DeFi a többi banki terméktől?
Defi számos különbséget mutat a hagyományos banki és egyéb pénzügyi termékek között. A Defi műveleteket egyik intézmény vagy közvetítő sem látja el. Miután egy intelligens szerződést telepítettek a blokkláncba, a Defi alkalmazások emberi beavatkozás nélkül működhetnek.
A Defi alkalmazások rendkívül átlátszóak. Ez elősegíti a világ bármely pontján jelen lévő felhasználók bármelyikének fejlődését. Ez növeli a felhasználók közötti bizalmi tényezőt is. A Defi szolgáltatások világszerte elérhetők világszerte.
A felhasználók közvetlenül kapcsolatba léphetnek az intelligens szerződésekkel a kriptopénztárcákon keresztül, ami kizárja a közvetítők bármelyikének bevonását. Nincsenek megkötve korlátozások, mivel bárki bárhonnan létrehozhat és hozzáférhet a decentralizált pénzügyi alkalmazásokhoz.
Hogyan lehet alkalmazni a decentralizált pénzügyeket a való világban?
Defi megteremti annak lehetőségét, hogy megváltoztassa a világon nem rangsorolt egyének életét. Általában félelmetes díjakat fizetnek az egyének a különböző határokon át történő pénzküldésért. A Defi ezeket a költségeket több mint 50% -kal kívánja csökkenteni.
A nyitott pénzügyi platformok kiterjedt növekedést mutattak, és alkalmazásuknak átalakuláshoz kell vezetnie az emberek életében. A Defi segít a gazdaság bővítésében és a munkavállalók termelékenységében.
Defi emellett segít a hitelnyújtásban az ügyfeleknek. A hitelpontszám és az egyéb kapcsolódó dolgok miatt szinte lehetetlenné válik az egyszerű emberek számára a hitelekhez való hozzáférés. A Defi segít kizárni az ilyen problémák lehetőségét, mivel összekapcsolják a hitelezőket a hitelfelvevőkkel.
Hogyan működik a DeFi?
A DeFi működését egyetlen szervezet vagy annak alkalmazottai sem veszik figyelembe. Ehelyett a szabálykészlet szerepel az intelligens szerződésben vagy a kódban. Miután az intelligens szerződést hozzárendelték a blokklánchoz, a DeFi alkalmazások önállóan futtathatók, minden emberi szükség nélkül.
Átlátszó kódot kínál a blokkláncon, hogy bárhonnan bárhonnan származó felhasználó ellenőrizhesse. Ez további bizalmat jelent felhasználói iránt, mivel bárki hozzáférhet a platformhoz. Bármely számítógépes kódhoz hasonlóan, az intelligens szerződések kiszolgáltatottak lehetnek mind a nem szándékolt programozási hibák, mind a rosszindulatú feltörések ellen.
A DeFi legfontosabb elemei
A DeFi néhány fontosabb alkotóelemet kínál, amelyek az alábbiak szerint sorolhatók fel:
1) Átlátszóság: A DeFi kiváló átláthatóságot biztosít a felhasználók számára. Az összes tranzakció nyilvánosan elérhető. Különbözik a hagyományos bankrendszertől, mivel konkrétan nem kapcsolódik senkihez
2) Nyílt forráskód: A DeFi nyílt forráskódú kódolási platformot kínál. Arra a tényre utal, hogy a kódolás nyilvánosságra kerül. Ezenkívül nagyobb bizalmat is biztosít a felhasználók iránt, mivel nincs rejtett kódolás a háttérben.
3) Globális közönség: A DeFi kínálja platformját a globális közönségnek, vagyis a világ minden tájáról bárki részt vehet a DeFi platformokon. Egy okostelefon segítségével és internet-hozzáféréssel percek alatt beléphet a DeFi közösségébe.
4) Engedély nélküli: Ez arra a tényre utal, hogy bárki részt vehet a DeFi Dapps programban anélkül, hogy bármiféle jóváhagyási aggodalomra lenne szüksége.
5) Rugalmasság: A felhasználók nagyobb rugalmasságot gyakorolhatnak platformjaikon a DeFi platform nyitott jellege miatt. Valójában a felhasználók akár saját interfészek felépítését is választhatják, ha a jelenlegi lehetőségeket elégtelennek találják.
DeFi ökoszisztéma és termékei
A DeFi-ben található különféle termékek általában Open Finance néven ismertek. Ökoszisztémát alkot, ahol a különböző nyílt protokollok, digitális eszközök és a blokkláncok összeolvadnak a hagyományos pénzügyi struktúrákkal
Minden egyes hibapont megszűnik, mivel ezeket az új pénzügyi szolgáltatásokat a blokkláncok tetején telepítik. Az adatokat teljesen biztonságosan figyeljük a blokkláncon, és a platformon is elosztjuk, végül kizárva a cenzúra és a kapcsolódó kérdések lehetőségét.
Hogyan készülnek a DeFi alkalmazások?
A DeFi alkalmazásokat bárki létrehozhatja, ha képes intelligens szerződések megírására. Jelenleg, 193 projektek a 205 a felsorolt DeFi projektek épülnek az Ethereum platformon. Többségükben szerepelnek a dApps hitelezései.
A hitelezők és a hitelfelvevők intelligens szerződések révén közvetlenül léphetnek kapcsolatba. Ez kérdéseket hoz a hagyományos globális bankrendszerbe, és alternatív, decentralizált megoldást kínál. Az ökoszisztéma változatosabbá válik, mivel az alapok többsége összegyűlik a DeFi szektorban.
DeFi Stablecoins
Legkívánatos alacsonyabb volatilitású kriptográfiai eszközöket használni. Ugyanakkor rendelkezniük kell a blockchain technológia minden szükséges előnyével. Az alacsony volatilitást mutató kriptovaluták egyik speciális kategóriája a decentralizált stabil érme.
Ezek a stabil állományok alacsony volatilitással érik el, ha értéküket olyan nemzeti valutához kötik, mint az amerikai dollár. Némelyikük még a különböző pénznemek gyűjteményéhez is kötődik. Azt is meg kell jegyezni, hogy nincs olyan központi hatóság, amely kiadná ezeket a decentralizált állományokat.
Az alábbiakban felsorolhatunk néhány stablecoin-típust:
1) Fiat-fedezett: Ezt egyedi valuta vagy valutakosár támogatja
2) Crypto-fedezett: Ezeket a kriptográfiai eszközök, leggyakrabban az éter biztosítja
3) Erőforrás támogatott: Ez egy stabil érme, amelyet egy másik eszköz, például arany fedez
4) Hibrid modellek: Ezek azok a modellek, amelyek bármelyiket kombinálják, vagy más attribútumokat adnak hozzá a stabilitás fenntartása érdekében
DeFi pénzpiac
A decentralizált pénzpiacok főleg arra összpontosítanak, hogy lehetővé tegyék a felhasználók számára a különféle kriptográfiai eszközök kölcsönfelvételét vagy kölcsönadását. A pénzplatformon keresztül kölcsönző vagy hitelfelvevő hagyományos bankrendszer alternatívájának tekinthetők.
Az egyik fő különbség a hagyományos bankrendszer és a decentralizált pénzpiacok között az, hogy a decentralizált pénzpiacok nyitottak minden felhasználó előtt, és hozzáférést kapnak a pénzügyi infrastruktúrához, amely nem fér hozzá.
A DeFi platformok széles skálája kínál Ethereum tokenek kölcsönadását és kölcsönzését, nevezetesen a Compound, a Maker DAO, a Kyber és így tovább. Ezek az intelligens szerződések fogalmát használják. Az okos szerződés segít a közvetítő helyettesítésében. Ezenkívül a kamatlábakat a kereslet és a kínálat szerint végzik.
DeFi – Decentralizált csere
A DeFi forrást kínál a decentralizált csere (DEX) számára is. Itt a tranzakciókat közvetlenül a blokkláncon hajtják végre. Ez előnyös a hagyományos központokhoz képest, ahol a központosított szervereken tárolják.
A decentralizált tőzsdék arra törekednek, hogy a két felhasználó között különböző kriptovaluták kereskedjenek. Nagyon sok decentralizált tőzsde alakult ki a közelmúltban, és működnek.
A DeFi fontossága
Az évek során pénzünk és befektetéseink kezelése érdekében részt veszünk a központosított platformokon. Különösen azok a kormányok, pénzügyi tanácsadók és a bankok, amelyeket rájuk bízunk. A működésében nincs átláthatóság.
Így a DeFi egy olyan pénzügyi platform, amely arra törekszik, hogy teljes átláthatóságot nyújtson minden felhasználójának. A blokklánc egyik fő előnye, hogy az összes felhasználó megismeri a hálózaton zajló összes folyamatot és eseményt. A DeFi platform a kriptovalutákat használja kiemelkedő banki funkcióként.
A DeFi-vel kapcsolatos kihívások
A Defihez hasonló kihívások vannak, mint a többi pénzügyi termék. A felhasználóknak gondoskodniuk kell a birtokukról, és figyelembe kell venniük a többtényezős hitelesítés és a magánélet védelmét is.
A kezelőfelületen magas szintű biztonsági intézkedések és adatvédelmi algoritmusok kerültek kiegészítésre. Ez válasz volt a múltban bekövetkezett sok adatvédelmi incidensre. Emellett naprakészen kell tartani a különböző kriptográf projektekben és cserékben végbemenő változásokat.
A Defi előtt álló másik fontos kihívás a történelmi adatok ténye. A hagyományos devizákhoz képest megfelelő történelmi adatokkal és egyéb forrásokkal rendelkeznek a befektetők számára. Mivel Defi-nek nincsenek olyan erőforrásai és referenciaértékei, amelyek kihívást jelenthetnek.
A DeFi jövője
Mint láttuk, a kriptográfia számára kiépített szolgáltatások, például derivatívák, hitelfelvétel, hitelezés, letétkezelés és tőzsde. A következő években valószínűleg láthatunk minden ma használt pénzügyi szolgáltatást a kriptográfiai ökoszisztéma számára.
Egy másik dolog, ami látható, a jobb felhasználói élmény. A dapps első generációját blockchain-rajongók építették blockchain-rajongók számára. A DeFi alkalmazások legújabb lehetőségei a tervezés és a könnyű használat prioritásait helyezik előtérbe, hogy a nyílt finanszírozást szélesebb közönség elé tereljék.
Következtetés
A DeFi rendszerek a kódokat és a protokollokat használják fel a folyamat automatizálásához, amely megkülönbözteti magát a hagyományos pénzügyi termékektől. Segít a lehetséges emberi hibák kiküszöbölésében is.
A decentralizált finanszírozás néhány nagyon egyedi tulajdonságot kínál, és ezáltal a kriptográfia szerves részévé vált. Így a decentralizált finanszírozás nagyon jól lehet a következő megjelenő dolog a blockchain platformon.