Minden, amit tudnod kell a Bitcoinról! Útmutató kezdőknek
A Bitcoin, a pénzügyek világának legvitatottabb témája, a 2017-es meteorikus emelkedése óta! Ha ezt elképesztőnek tartotta !! HALLGASS MEG!!
A Bitcoin már jó ideje szerepel a hírekben. Olyan entitássá vált, amely multibagger hozamokat nyújtott. Bár sok iparági vezetőnek széles körű véleménye volt a Bitcoinról.
Egyesek határozottan hiszik és támogatják azt az elképzelést, hogy a BTC és hasonló valuták jelentik a szabadon mozgó gazdaságok jövőjét. De néhány ember elutasítja az ötletet, és megkérdőjelezhető és bizonytalan értékű digitális entitásként írja le.
Habár a legtöbbet tárgyalt témák közé tartozik, sokak számára még mindig rejtély.
Bemutassuk magunkat a bitcoin világába.
Mi a Bitcoin?
A Bitcoin valuta, akárcsak a Dollár, euró, jen, font, indiai rúpia. De ez az egyetlen hasonlóság a hagyományos devizák és a Bitcoin között.
A fentiekben aláhúzott hagyományos devizákat egy központi kormány által engedélyezett bank bocsátja ki és kezeli az adott kormányok alatt. A Fiat devizák központi bankok & központosított pénznemeknek nevezik.
Értsük meg tovább a rejtjelezést – a titkos jelentést jelentő kriptográfia; A rejtjelezés a biztonságos kommunikáció gyakorlata, amely algoritmusok segítségével konvertálja az átvitt üzenetet olvashatatlan adatokká, amelyeket csak az engedélyezett feladó / vevő tud dekódolni / visszafejteni..
A Bitcoin egy decentralizált digitális kriptovaluta, amely peer-to-peer alapon működik. Ez egy számítógépes kód, amelynek értéke titkosítva van erős kriptográfiai algoritmussal, hogy megőrizze hitelességének integritását..
A Bitcoin fizethet árukért vagy szolgáltatásokért, ha a szolgáltató elfogadja azokat, hasonlóan a hagyományos pénznemhez, de digitálisan, mint az üzenetek.
Hogyan és miért jött létre a Bitcoin?
2008-ban álnévvel rendelkező személy vagy embercsoport SATOSHI NAKAMOTO közzétett egy fehér lapot, amely meghatározta: Bitcoin- Peer-to-Peer elektronikus készpénzrendszer”.
Később, 2009. január 9-én, kódja nyílt forráskódú volt, és Satoshi Nakamoto elkezdte bányászni a Bitcoins-t.
Satoshi, miután 2010 decemberéig részt vett a Bitcoin fejlesztésében. Ez a Nakamoto-val kapcsolatos, a nyilvánosság számára elérhető összes információról szól..
Most, hogy tudjuk, ki hozta létre a bitcoint, kulcsfontosságú megérteni, miért épült fel.
A decentralizált valuta létrehozásának ötlete egy ökoszisztéma létrehozása volt, párhuzamosan a gazdaság központosított rendszerével, amelyet a hatóságok által meghatározott szabályok irányítanak, ahol az embereknek bízniuk kellett a központi bankban, hogy megtartsa valutájának értékét. A pénznem teljesen a kormány belátása szerint működött.
Klasszikus példa lehet a 2008-as pénzügyi válság, amelyet a bankok által kibocsátott rossz hitelek okoztak, és cserébe a válságnak feltételezett bankokat adófizetők pénzéből vagy államkasszából mentették ki..
A köznéptől beszedett adót a bankok megmentésére használták fel, annak ellenére, hogy vádlottak voltak. Ez megmutatja a kormány mérlegelési jogkörét. Sok közönség elvesztette életmegtakarítását & munkahelyek óriási recessziókat eredményeznek.
Hogyan működik a Bitcoin?
A Bitcoin egy digitális pénznem, amelynek szüksége van egy platformra a tranzakciók rögzítéséhez, az úgynevezett főkönyvet. A bitcoinok a Blockchain-t használják, egy másik forradalmi technológiát a főkönyv működéséhez.
Mielőtt továbblépnénk, hadd adjak egy rövid leírást blockchain technológia.
Blockchain, Elosztott főkönyvi technológiának is nevezik, és az összes tranzakció nyilvántartásával vezeti a Bitcoin alapkövét. Mivel ez nyílt forráskódú és nyilvános főkönyv, minden felhasználó hozzáférhet a tranzakciókhoz ellenőrzés céljából. Ez a rendszer kiküszöböli a harmadik fél általi ellenőrzés szükségességét, megszünteti a bizalmi alapú tranzakciókat, amelyeket a devizabank-rendszerek követnek.
A Bitcoin rendelkezik néhány kulcsfontosságú kifejezéssel. Nyilvános kulcs, Privát kulcs, Pénztárca.
A nyilvános kulcs az a hely, ahol a tranzakciókat letétbe helyezik és visszavonják. Ez a kulcs képviseli a tulajdonosok digitális aláírását a blokklánc főkönyvén, hasonlóan a közösségi média hírcsatornájában szereplő felhasználónévhez. A magánkulcs a bitcoin vásárlásához, eladásához és pénztárcában történő kereskedéséhez szükséges jelszó.
A privát kulcs titkosnak kell lennie, és csak a Bitcoin adások engedélyezésére használható. Néhány felhasználó megvédi magánkulcsait a pénztárca erős jelszóval történő titkosításával, és egyes esetekben a hűtőtárolási lehetőség kiválasztásával; vagyis a pénztárca offline tárolása.
Vegyünk egy példát arra, hogy a Bitcoin tranzakciók miként kerülnek végrehajtásra peer-to-peer alapon.
John bitcoinot akart venni Jerry-től. Digitális eszközére telepítenie kell egy programot, amelyet Bitcoin Wallet-nak hívnak, és amelynek nyilvános kulcsa lenne, John címként eljárva bitcoin fogadására..
John most elküldheti Jerrynek a nyilvános kulcsát, aki bitcoinokat akar eladni amerikai dollárért cserébe. Miután John pénzt utal át Jerry bankszámlájára, Jerry engedélyezi a tranzakciót John nyilvános címéhez címzett privát kulcsával..
Ez a tranzakció a Blockchainen keresztül kerül végrehajtásra. A Blockchain validálja a tranzakciót azáltal, hogy összehasonlítja az adatbázisában lévő tranzakcióminta rekordok többségével.
Csak miután ez a folyamat befejeződik, a tranzakciót véglegesen rögzítik a Blockchain hálózaton keresztül. Ezért fizetett Johnnak. John most már hozzáférhet a pénztárcájában lévő bitcoinhoz a magánkulcsával.
A kriptovaluta pénztárca egy kriptovaluták tárolására használt alkalmazás. Sokféle pénztárca létezik, például forró pénztárca, hideg pénztárca, amelyeket különböző platformokon használnak, például mobil, asztali stb.
Hogyan keletkezik a Bitcoin?
A Bitcoin-t úgynevezett módszerrel állítják elő Kriptovaluta bányászat. A bányászatnak nevezzük azt a módszert, amellyel a tranzakciókat jutalomszerzés céljából ellenőrizhetjük, jelentős számítási teljesítmény felhasználásával egy blokk kialakításához.
A blokkok tranzakciókon alapuló információkat tartalmaznak, az előző blokk Nonce-ját (64 bites), Hash-számát (256 bites). Ne feledje, hogy jelentős hozzáféréssel kell rendelkeznie az áramhoz, és képesnek kell lennie a számítástechnikai berendezések karbantartására, ezértBányászati berendezések”.
A tranzakciók ellenőrzését csak akkor fogadjuk el, ha az újonnan létrehozott blokk tartalmazza Munka igazolása. A POW a Nonce nevű egyedi szám megtalálásának folyamata.
Nem kell semmilyen számítást vagy matematikát manuálisan elvégeznie. Csak annyit kell tennie, hogy van egy képes elektronikus eszköz, és telepítenie kell az alkalmazást, amelyet az alkotók preferálnak. A készülék CPU-ja vagy GPU-ja elvégzi ezeket a számításokat az Ön számára. Bizonyos esetekben kötelező lehet az elektronikus eszközök csatlakozása az internethez.
Kereskedelem érme tőzsdei platformokon
Adott időintervallumban vásárolhat vagy eladhat a Bitcoin piaci értéke szerint, feltéve, hogy elegendő piaci likviditással rendelkezik. Hasonló a részvénypiaci kereskedéshez, ehelyett 24 * 7 folyamat.
A Bitcoin nem stabil, mint részvény, és semmilyen fizikai árucikk vagy eszköz nem támogatja. Nem kap semmilyen fizikai eszközt, hanem csak a megvásárolt digitális eszközök címeit kapja meg, amelyek titkosítási pénztárcájában rögzíthetők.
Vannak dedikált platformok, mint pl Binance, Coinbase, Pionex, ugyanarra a célra. De ellenőrizze a tranzakciós díjakat, mielőtt ezeken a platformokon kereskedne.
Hogyan védekezzünk & Tárolja a Bitcoin?
Ahogy a pénztárcákat is használjuk a fiat valuta megőrzéséhez, vannak olyan eszközök is, amelyeket Digital Bitcoin Wallets-nak hívnak. Ezek a pénztárcák tárolják a nyilvános kulcsot & magánkulcsok.
A nyilvános kulcs az Ön fiókjának címeként működik.
A privát kulcs– Érzékeny kulcs, amelyet jelszóként használnak a pénztárca eléréséhez. Bárki, aki hozzáfér a privát kulcsához, elköltheti a hozzá tartozó kriptovalutát.
A különféle pénztárcák:
- Asztali pénztárcák
- Mobil pénztárcák
- Online pénztárcák
- Papír pénztárcák
- Hardver pénztárcák
Biztonságos-e befektetni a bitcoinba?
A Bitcoin köztudottan elég ingatag. Értéke Supply-Demand alapú, mivel folyamatos tranzakciókkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy a hálózat aktív maradjon.
A Bitcoin egy buborék – mondta néhány iparági vezető. Katasztrofális volt a BTC-érték meredek zuhanása, a bitcoinonként közel 20 000 dollárból 2017 decemberében és körülbelül 3000 dollárba 2018 novemberében.
Azonban a Bitcoin nem állt le vagy tűnt el a szabad esés után, mégis hegyként állt, és a legmagasabb szintre emelkedett. 2021 januárjában ismét 35000 dolláron forog, miután a legutóbbi idők legmagasabb, 48 000 dolláros szintjét érte el.
Az előző összeomlás óta a Bitcoin a stabilitás érzetét mutatta, lassú és folyamatos növekedéssel, minimalizálva a feszültséget. Ezért sok más szereplőt vonzott a különböző szektorokból, és sok intézmény is beugrott készpénztartalékainak biztosítására.
Jelenleg a Bitcoin a világ 20 legmagasabb fiat-kaszinója közé tartozik a piaci korlát alapján, sok ország fiat-pénznemét felülmúlva. Minden kritika ellenére a bitcoin sok korai befektetője milliókat ér most. Azt tanácsoljuk, hogy tanulmányozza a piacot és fektessen be a kockázatértékelései alapján.
A Bitcoin előnyei
- Decentralizált
Mint korábban említettük, a Bitcoin-ot egyetlen központi hatóság sem irányíthatja / adminisztrálhatja, hanem világszerte az összes társa között oszlik meg. A Bitcoin kiküszöbölte a jelenlegi pénzügyi rendszer tranzakcióinak bonyolultságát, amely bankokon keresztüli bizalmi alapú tranzakció volt. A Blockchain technológia integrálásával a Bitcoin egymással egyenrangú módon kerül lebonyolításra, kiküszöbölve a harmadik fél beavatkozását.
- Könnyű
A Blockchain emellett lehetővé teszi, hogy a digitális eszközöket könnyedén lehessen kezelni, mivel kevesebb a papírmunka és a tranzakció-visszaigazolásra várakozási idő. Mivel a folyamatok nagy része automatizált, nagyon kevés kérdés merül fel az emberi hibákkal kapcsolatban.
- Gazdaságos
Mivel a fiat fizetőeszköz központosított volt, és nem volt más lehetőség, csak olyan bankok vagy pénzügyi társaságok használata, mint a PayPal, amelyek tetemes százalékot számítanak fel a tranzakciók után. A nominális tranzakciós díjak felszámolása segít a probléma kezelésében. A Bitcoin tranzakciókat abban az időben határozzák meg, amelyet a bányászok elfogadhatnak.
- Biztonságos
Nem számít, mennyire biztonságosak lennének a bankok rendszereik, mivel az ellenőrzési folyamatokhoz emberi beavatkozásra van szükség, mindig fennáll a csalás és a bizonytalan tranzakciók kockázata. De a Bitcoin többrétegű rejtjelalgoritmusokat kínál, hogy elkerülje a digitális eszközhálózatok többségének illegális privatizációjának kockázatát. Ami a legfontosabb: az emberek legkisebb részvétele van, ami kiküszöböli az emberi tévedés tényezőjét.
- Névtelenség
Aggodalomra ad okot, hogy a pénzügyi intézmények mennyi információt igényelnek a tranzakciók végrehajtásához. Ellophatják és visszaélhetnek banki adataival vagy fontos személyazonosságával. De a Bitcoin használata olyan funkciót kínál, amely személyazonosságát anonim módon tartja meg, amelyet sokan értékelnek.
Végső gondolatok
A Bitcoin 2009-es megalakulása óta rengeteg hullámvölgyön esik át. A Bitcoin egyes országokban, például Japánban, az Egyesült Államokban, Szingapúrban, Németországban törvényes fizetési és tranzakciós mód, törvényhozásokat engedélyezett a bitcoinokkal való kereskedelem engedélyezésére néhány olyan országban, ahol van illegális a bitcoinok és más ilyen valuták tranzakciójára.
Az érdeklődésre számot tartó emberek ezt nagyszerű befektetési lehetőségnek tartják, míg egyesek ezt csak egy újabb buboréknak minősítik, mivel a bitcoinnak semmiféle szilárd támogatottsága nincs. Elengedhetetlen az LTP (Last Traded árak) folyamatos figyelése. Szigorúan tanácsos befektetés előtt elvégezni a kellő gondosságot.