Dokaz o radu (POW) – što je to i kako djeluje
Konsenzusni algoritam je općenito postupak donošenja odluka u grupi. Algoritmi za blockchain konsenzus rade s identičnom logikom. Nadalje, blockchain konsenzusni algoritmi imaju jasne ciljeve proširiti upotrebu blockchain mreža
Postoje razne vrste konsenzusnih algoritama, koji se temelje na blockchain mrežama. No, dva glavna su Proof-of-Work (PoW) i Proof-of-Stake (PoS).
Ova će epizoda Hard Fork Basics pogledati jednu od najvažnijih karakteristika blockchaina, njegov mehanizam konsenzusa, posebno Proof-of-Work (PoW). Do kraja biste se, nadamo se, uspjeli dokazati da znate o čemu se radi.
U ovom ćemo vam članku pružiti cjelovit vodič za popularni konsenzusni algoritam Proof-of-Work (PoW). Pogledajmo sada detaljno u ovom pregledu.
Što je dokaz o radu?
Proof-of-Work također se često skraćuje kao PoW. Proof-of-Work (PoW) je najstarija metoda konsenzusa. Ideju za Proof of Work (PoW) prvi su put objavili 1993. godine Cynthia Dwork i Moni Naor, a kasnije ju je primijenio Satoshi Nakamoto u Bitcoin radu 2008. godine.
Konsenzus o dokazima o radu mehanizam je odabira za većinu kriptovaluta koje su trenutno u optjecaju. Izraz “dokaz o radu” prvi je put upotrijebio Markus Jakobsson i Ari Juels u publikaciji 1999. godine.
To je u osnovi mreža koja sprječava dvostruku potrošnju, a velike je kriptovalute koriste kao konsenzusni algoritam.
PoW algoritam radi na takav način da čvorovi unutar mreže moraju riješiti matematički problem kako bi konstruirali sljedeći blok. Drugo, onaj tko dobije rješenje matematičkog problema dobiva konsenzusno odobrenje za odabir bloka koji treba dodati pored ploče.
Zašto je dokaz o radu potreban?
Dokaz o radu važan je jer donosi račun povjerenja u nepovjerljivom okruženju. Ovaj protokol osigurava da se ne dogodi pretjerano kopanje. To čini povećavajući poteškoće u provjeri svakog bloka.
Zadržava opskrbu kriptovalutom, a također podržava rudare kako bi mreža nastavila raditi. Istodobno, koristi ograničene resurse poput vremena, proračunske snage i energije.
Dokaz o radu provjerava i osigurava da korisnici novac ne troše nepotrebno tamo gdje ne moraju trošiti. Koristi mješavinu kriptografije i teorije igara. PoW algoritam omogućuje svima da mijenjaju blockchain u skladu s pravilima sustava.
Kako djeluje zarobljenik?
Protokol rada dokaza o radu može se ukratko sažeti kako slijedi:
1) Transakcije su povezane u jedinice koje su općenito poznate kao blokovi
2) Rudari potvrđuju legitimnost transakcija unutar svakog bloka.
3) Matematičku slagalicu poznatu kao problem dokazivanja rada rudari moraju riješiti radi provjere.
4) Prvi rudar koji riješi svaki blok problem nagrađuje se nagradom.
5) Tada se provjerene transakcije pohranjuju u javni blockchain.
Prednosti dokaza o radu
Sustavi Proof of Work imaju brojne značajne prednosti. savršen su način za odvraćanje neželjenih pošiljatelja. Ako je potrebna razumna količina posla za npr. slanjem e-pošte za svaki postupak, tada većina pošiljatelja neželjene pošte neće imati dovoljno računarske snage da pošalje velik broj neželjenih e-poruka.
Štoviše, okviri Proof of Work mogu se koristiti za zaštitu mreže u cjelini. To je primarna prednost blockchaina koji koriste konsenzusni sustav za dokaz rada. Ako se dovoljno čvorova natječe u pronalaženju određenog rješenja, tada za bilo kojeg lošeg glumca ili čak za jednu skupinu loših glumaca računska snaga potrebna za nadvladavanje i upravljanje mrežom postaje neostvariva.
Dokaz o radu vs dokaz o udjelu
Sustavi Proof of Stake imaju istu svrhu, ali postupak je malo drugačiji nego kod Proof of Work sustava. Ne postoji matematička zagonetka s Dokazom uloga. Stvoritelj novog bloka, međutim, bira se na deterministički način, na temelju njihova udjela.
Proof of Stake uključuje validatore umjesto rudara. Neke njihove kripto-datoteke zaključavaju validatori kao ulog u ekosustavu. Tada se validatori klade na blokove za koje se nadaju da će biti dodani pored lanca. Kad je blok umetnut, validatori će dobiti poticaj za blok jednak njihovom ulogu.
Dokazi o ulogu imaju neke od prednosti u odnosu na dokaz o usluzi. Povećana energetska učinkovitost najvažnija je. Oni su obično puno zeleniji od drugog, jer smanjuje energetski intenzivan proces rudarstva. Istodobno se troši električna energija samo je djelić električne energije koja se troši u PoW-u.
Dokaz o ograničenjima rada
Međutim, postoje određeni nedostaci ili ograničenja povezana s dokazom o radu, koji se mogu detaljno opisati na sljedeći način:
1) Ogromni izdaci: Potreban je specijalizirani računalni hardver za pokretanje složenih algoritama za rudarstvo. Trošak je također visok i nije pristupačan. Uz to, posebnim rudarskim bazenima potrebna je ogromna količina energije da bi se pokrenuli, što dodatno ublažava troškove.
2) Beskorisnost računanja: Rudarima je potrebno puno snage da strojevi generiraju blok. međutim, njihove procjene ne vrijede nigdje drugdje, poput tvrtke, znanosti ili drugih.
3) 51% napada: Napad od 51% dokaz je o radu većine grupe korisnika koja kontrolira većinu rudarske snage. Napadači imaju potpunu moć, gdje se mogu monopolizirati stvaranjem blokova i primati nagrade.
Zaključak
Dokaz o radu izvorno je rješenje problema dvostruke potrošnje i pokazao se točnim i učinkovitim. Svi rudari moraju riješiti složenu svotu u Dokazu o radu. Pobjednika dalje određuje osoba koja posjeduje najveću količinu hardverskih uređaja.
Međutim, postoje neka pitanja s kojima se algoritam Proof of Work mora suočiti i koja se moraju uzeti u obzir. To uključuje potrebnu količinu energije, centralizaciju snage koju rudarski bazeni trenutno imaju i rizike od napada od 51 posto. Pobjednika dalje određuje osoba koja posjeduje najviše hardverske opreme.