Kratki vodič o – Što je bazen likvidnosti?

Možda ste naišli na teoriju o bazenima likvidnosti u ekosustavu Defi.

Ali što su bazeni likvidnosti i kako funkcioniraju? I zašto su nam u decentraliziranim financijama doista potrebne?

Bazeni likvidnosti pružaju novi standard za učinkovitu trgovinu dionicama, pomažući investitorima da povrate ulaganja. Ovdje ćemo razgovarati o njihovom djelovanju, njihovim primarnim prednostima i ukupnim aspektima.

Pogledajmo sada detalje u ovom detaljnom pregledu.

Što su bazeni likvidnosti?

Grupe likvidnosti primjenjuju se na skup tokena zaključan u pametnom ugovoru. Nudeći likvidnost, garantiraju trgovinu i široko ih koriste neke od decentraliziranih burzi. Bancor je poduzeo jednu od prvih inicijativa za inkorporiranje bazena likvidnosti i Otkaži učinila je široko popularnom.

Pooli likvidnosti su aspekt trgovanja decentralizirane razmjene. Njihova je uloga povećati likvidnost tržišta među sudionicima tržišta.

Kako funkcioniraju bazeni likvidnosti?

U svom najjednostavnijem obliku, jedan fond likvidnosti sadrži 2 tokena i svaki pool uspostavlja novo tržište za isti par tokena. DAI / ETH mogu biti jasan primjer popularnog fonda likvidnosti u Uniswap-u.

Prvi davatelj likvidnosti kada se kreira novi fond je onaj koji odlučuje o početnoj cijeni imovine u fondu. Davatelj likvidnosti ohrabruje se da grupi pruži ekvivalentnu vrijednost svih tokena.

Na temelju likvidnosti koja se isporučuje pulu, davatelj likvidnosti (LP) prima posebne žetone koji se nazivaju LP žetoni proporcionalno količini likvidnosti koju opskrbljuju u bazen. Trošak od 0,3% proporcionalno se dodjeljuje svim imateljima LP žetona kad je prodaja omogućena putem bazena.

Spaljivali bi svoje LP žetone ako davatelj likvidnosti želi vratiti njihovu osnovnu likvidnost, plus neplaćene naknade. Prema determinističkom algoritmu određivanja cijena, svaka zamjena tokena potaknuta grupom likvidnosti rezultira promjenom cijene. Taj se postupak naziva i automatski market mejker (AMM).

Algoritam konstantnog proizvođača robnih marki koriste osnovni bazeni likvidnosti poput onih koje koristi Uniswap, što znači da količine danih 2 tokena i dalje ostaju iste. Povrh toga, bazen će i dalje imati likvidnost, bez obzira na to koliko je trgovina velika, zbog algoritma. Primarni razlog tome je taj što, kako se ciljana količina povećava, algoritam asimptotski povećava cijenu tokena.

Važnost likvidnosti

Činjenica da je likvidnost toliko važna jest da ona uvelike određuje kako se cijena imovine može mijenjati. Relativno ograničen broj otvorenih naloga otvoren je sa svih strana knjige naloga na tržištu s niskom likvidnošću. To sugerira da bi jedna transakcija mogla značajno pomaknuti cijenu u bilo kojem smjeru, čineći dionice nepredvidljivim i neprivlačnim.

Bazeni likvidnosti važan su dio revolucije u Decentralizirane financije (DeFi) koja izgleda da ima velik potencijal. Ti skupovi obično olakšavaju zamjenu velikog broja imovine s bilo kojom drugom podržanom imovinom.

Što su bazeni likvidnosti u Defiju?

Bazeni likvidnosti imaju za cilj uspješno riješiti problem niske likvidnosti i na taj način jamče da se cijena tokena neće značajno mijenjati nakon izvršavanja naloga jedne velike trgovine.

Decentralizirane razmjene ponuditi bonuse onima koji ulažu u fondove likvidnosti kako bi povećali angažman kupaca. Korisnik mora položiti novac u fond likvidnosti kako bi se angažirao i iskoristio koristi. bazeni likvidnosti regulirani su jednim ili više protokola pametnih ugovora. Količina sredstava koja treba uložiti i proporcionalni omjer svakog tokena razlikovat će se između različitih platformi DeFi. 

Kako sudjelovati u likvidnosnom fondu?

Da bi isporučio 50 USD likvidnosti u ETH / USDC fond, potreban mu je depozit od 50 ETH u vrijednosti od 50 USD i 50 USDC. U ovoj je situaciji potreban depozit od 100 USD. Zauzvrat će davatelj likvidnih sredstava prikupljati tokene bazena likvidnosti. Takvi tokeni odražavaju njihov proporcionalni udio u fondu i omogućuju im da povuku svoj udio u fondu u bilo kojem trenutku.

Kad god prodavač zaključi trgovinu, naknada za trgovanje oduzima se od transakcije i nalog se šalje pametnom ugovoru koji sadrži bazen likvidnosti. Naknada za trgovanje postavljena je na 0,3% za većinu decentraliziranih burzi. U našem slučaju, ako uplatite $ 50 ETH i $ 50 USDC, a svojom donacijom činite 1% bazena. Tada ćete dobiti 1% od 0,3% naknade za trgovanje za bilo koju određenu trgovinu.

Kako funkcioniraju razmjene likvidnosnih fondova?

Trenutno postoje dvije vrste decentraliziranih razmjena u prostoru DeFi, a to su:

1) Naručite razmjene knjiga:

Razmjene u knjizi naloga ovise o shemi licitiranja / traženja radi zadovoljenja transakcija. Narudžbe se preusmjeravaju u knjigu narudžbi kada se napravi nova narudžba za kupnju ili prodaju. Tada mehanizam za podudaranje burze izvršava odgovarajuće naloge za istu cijenu. Primjeri: 0x i radarski relej

2) Razmjene bazena likvidnosti:

Oni isključuju naglasak na knjizi narudžbi iz razmjene. Stoga omogućuju razmjenu kako bi se osigurala stabilna razina likvidnosti. Primjer: Kyber, Uniswap i Curve Finance.

Prednosti bazena likvidnosti

1) Zajamčena likvidnost na svakoj razini cijena:

Trgovci ne moraju biti izravno povezani s drugim trgovcima, jer je likvidnost konstantna sve dok kupci ulažu svoja sredstva u bazen. 

2) Automatizirano određivanje cijena omogućuje pasivno stvaranje tržišta:

Davatelji likvidnosti zapravo polažu svoja sredstva u bazen, a o cijenama se brine pametnim ugovorom.

3) Svatko može postati pružatelj likvidnosti i zaraditi:

bazenima likvidnosti ne trebaju nikakve naknade za uvrštavanje, KYC ili druge prepreke povezane s centraliziranim burzama. Ako investitor želi osigurati likvidnost za bazen, položit će ekvivalentnu vrijednost imovine.

4) Niže naknade za plin:

Troškovi plina smanjeni su zbog minimalnih pametni ugovor dizajn koji nude decentralizirane burze poput Uniswap-a. Učinkoviti izračuni cijena i raspodjela naknada unutar bazena podrazumijevaju manju volatilnost između transakcija.

Povrat

Povratak iz bazena likvidnosti ovisi o tri čimbenika:

1) Cijene imovine kada su isporučene i povučene,

2) Veličina bazena likvidnosti i

3) Obim trgovine.

Vrlo je važno imati na umu da bi, u odnosu na ono što su prvotno uložili, ulagači zapravo na kraju uklonili određeni omjer imovine. Tu kretanje tržišta može raditi ili za ili protiv.

Rizici bazena likvidnosti

I naravno, kao i kod svega u DeFi-u, moramo se sjetiti potencijalnih rizika. neki od povezanih rizika likvidnosti navedeni su u nastavku:

  • Gubitak zbog umanjenja vrijednosti
  • Moguće greške u pametnom ugovoru.
  • Hakiranje bazena likvidnosti
  • Sistemski rizici

Znak

Kao i svi drugi tokeni, korisnik može koristiti tokene bazena likvidnosti tijekom razdoblja pametnog ugovora. Korisnik stoga može deponirati ovaj token na drugoj platformi koja prihvaća token bazena likvidnosti kako bi dobio dodatni prinos kako bi maksimalizirao povrat.

Stoga korisnik može složiti dvije ili tri kamatne stope koristeći uzgoj prinosa i na kraju povećati prinos.

Zaključak

Bazeni likvidnosti nude platformu koja se lako koristi i za korisnike i za burze. Korisnik ne mora ispunjavati nikakve posebne kriterije za sudjelovanje u skupinama likvidnosti, što znači da svatko može sudjelovati u pružanju likvidnosti za token par.

Stoga u ekosustavu DeFi bazeni likvidnosti igraju ključnu ulogu, a koncept je mogao povećati razinu decentralizacije.