Mislite pametno, naučite Blockchain prije nego što u njega uložite

Na kraju ovog članka shvatit ćete Blockchain Technology – kriptovaluta i ostale potrebne čimbenike koji su povezani s ovim ekosustavom. Također ćete znati teme koje su vrlo važne za svakog početnika ili profesionalca kojeg zanimaju Blockchain i Cryptocurrency.

U ovom suvremenom i brzom svijetu interneta, prikupljanje znanja o najnovijim trendovskim tehnologijama postaje neizbježno. A ako vam tehnologija omogućuje ulaganje sredstava, duboko znanje je obavezno i ​​primitivno. Imat ćemo detaljno proučavanje jedne takve tehnologije koja je u posljednje vrijeme nagomilala veliku snagu.

2020. je bila godina za blockchain industriju, nove slučajeve tehnološke upotrebe, pametne ugovore, Defi i agresivno rastuće zanimanje milenijalaca.

Jesu li vam Blockchain, Bitcoin, kriptovalute na umu? Trudite li se razumjeti kako Blockchain djeluje? Tražite li ključne informacije o ovom ekosustavu koje će vam pomoći u investicijskim idejama? Bili ste na pravoj stranici i u pravo vrijeme.

Blockchain! Pojam koji se pojavljuje na Internetu, društvenim mrežama, vijestima i plijeni veliku pozornost na globalnoj razini već više od deset godina.

Blockchain & Radi

Blockchain tehnologija naziva se ‘Distributed Ledger Technology’ ili ‘DLT’ je tehnologija koja omogućuje distribuciju digitalnih podataka, ali ne i kopiranje. U ovoj se tehnologiji digitalni podaci prenose u obliku “blokova” koji se pohranjuju u javnu bazu podataka nazvanu “Lanac”.

Blokovi u blockchainu posebno se sastoje od digitalnih podataka poput datuma transakcije, pojedinosti o sudionicima itd. Svaki blok pohranjuje jedinstveni kod pod nazivom “Hash” koji razlikuje svaki blok jedan od drugog.

Kako funkcionira blockchain?

Razmislite o proračunskoj tablici koju možete lako podijeliti s mrežom računala na kojoj se mogu stvoriti tisuće duplikata. Ažurirate sve podatke u proračunskoj tablici i oni se ažuriraju na svim računalima u mreži. Blockchain djeluje slično.

Kad god se zatraži nova transakcija na blockchain mreži, kreira se novi blok s detaljima transakcije. Ovaj blok dobiva jedinstveni Id koji se naziva ‘Hash’. Blok se šalje svim čvorovima u mreži radi potvrde transakcije.

Čvorovi potvrđuju transakciju i dijele ih Dokaz o radu. Čvorovi dobivaju nagradu za uspješno dokazivanje rada. Transakcija se dovršava dodavanjem bloka u postojeći lanac.

Zašto je Blockchain neometan i ne može se ući u trag?

Svaki blok sadrži tri glavne informacije: – Podaci, prethodna vrijednost hasha i trenutna vrijednost hasha.

Kada osoba nazvana A mora prenijeti 100 dolara na osobu B. Stvara se blok s detaljima transakcije i jedinstvenom hash vrijednošću. Dalje, ako osoba B prenese 50 dolara na osobu C, kreira se novi blok s prethodnom hash vrijednošću, a nova hash vrijednost izračunava se i pohranjuje.

Kao što vidimo, svaki novi blok nosi Hash vrijednost prethodnog bloka. Iz tog razloga, mogućnosti bilo kakvih ilegalnih aktivnosti bile bi poništene. Ako se u bilo kojem slučaju transakcija promijeni, hash vrijednosti se ne zamjenjuju već se novi blok kreira s novom hash vrijednosti.

Smatraj to zanimljivim -> Pročitajte više o Blockchain tehnologija značajke, aplikacije, nedostatke, nedavna ažuriranja, budućnost i još mnogo toga.

Blockchain tehnologija revolucionirala je bankarsko i financijsko tržište, prostor kibernetske sigurnosti, upravljanje lancem opskrbe, umjetnu inteligenciju itd. Vidjelo se da je od pokretanja započela remećenje mnogih industrija kroz svoje tehnološke značajke.

Među svim takvim slučajevima korištenja Blockchain tehnologije, Kriptovaluta (financije) je prva i uglavnom korištena domena.

Čitajmo o tome

Prva kriptovaluta – Bitcoin, izgrađena na tehnologiji Blockchain

Bitcoin je prva izumljena kriptovaluta izgrađena na tehnologiji Blockchain. Djeluje u decentraliziranom peer-to-peer mrežnom sustavu bez središnjeg tijela ili banke za upravljanje sredstvima ili transakcijama. BTC je simbol Bitcoin identifikacije.

Bitcoin je 2008. stvorila anonimna osoba čiji identitet ostaje misterij tijekom deset godina. Priča se da je pseudonim nazvan „Satoshi Nakamoto“(Osoba ili skupina ljudi) vjeruje se da je tvorac.

Službeno je objavljen 2009. godine s Bijelom knjigom (dokument sadrži strukturne, funkcionalne i organizacijske detalje) kao alternativu postojećem sustavu fiat novca..

Postoji samo 21 milijun bitcoina (21 000 000) ikad stvorenih, pa je ovo maksimalna ponuda bitcoina. Bitcoin transakcije obrađuju se metodom tzv “Bitcoin rudarstvo” pri čemu globalna mreža računala koristi složene matematičke algoritme za provjeru svake BTC transakcije za izvršavanje blokova i nagrađuje se za uspješno rudarenje.

Danas imamo preko 7,1 milijuna aktivnih korisnika Bitcoina širom svijeta koji ih mogu lako pohraniti i razmijeniti u više oblika na više platformi u okviru ekosustava. Baš kao i više nego što to čini uobičajena fiatova valuta.

Bitcoin danas trguje na: 51.183,0000 USD

Bitcoin nije složen pojam za razumijevanje, on je jednostavan i vrijedan. Pročitajte više o radu Bitcoina, povijesti, namjeni, prednostima / nedostacima.

Od 2020. bilježimo više od 6000 + aktivne kriptovalute poput bitcoina, koje mogu imati različite tehničke postavke, ali sve funkcioniraju na isti način.

Te se različite kriptovalute ostalih bitcoina nazivaju Altcoins (zamjenski novčići) i izgrađene su na Standardnom blockchainu ili vlastitom sustavu blockchain knjiga.

Neki od popularnih altcoina su Etheruem (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) …… Altcoins izgrađeni na Ethereumu

Cijela blockchain mreža ovisi o potvrdama blokova koje su izvršili rudari (o čemu se govori u nastavku). A rudari se koriste konceptima poput Proof-of-Work i Proof-of-Stake da bi se međusobno natjecali. Znamo više o tim konceptima.

Proof-of-Work i Proof-of-Stake

Proof-of-Work (PoW) je izvorni konsenzusni algoritam u blockchain mreži. Ovaj algoritam koristi se za potvrđivanje transakcija i dodavanje novih blokova u blockchain. Uz PoW rudari se natječu jedni s drugima u dovršavanju transakcija tako da dobiju nagrade.

U osnovi, rudari rješavaju zagonetku kako bi stvorili novi blok na blockchainu. Složenost slagalice ovisi o broju korisnika, trenutnoj snazi ​​i opterećenju mreže. Najpoznatija primjena PoW-a je Bitcoin. Ovdje je slagalica Hashcash, a prosječno vrijeme potrebno za PoW i stvaranje novog bloka je 10 minuta. I ostale kriptovalute slijede sličan sustav.

Proof-of-Stake (PoS) Koncept daje veću rudarsku snagu osobi s više kovanica. Jednostavnim riječima, ako rudar ima više bitcoina ili bilo kojeg altcoina, on može minirati ili potvrditi više blok transakcija.

Kripto rudarstvo zahtijeva neizmjernu računalnu snagu za rješavanje različitih zagonetki koje nisu ništa drugo nego kriptografski izračuni. Računalna snaga troši ogromne količine električnih izvora. Ponekad rudari prodaju svoje nagrade kako bi se borili protiv računa za struju.

Stoga PoS dodjeljuje rudare prema njihovom posjedu s ciljem rješavanja ovog problema. Na primjer, ako rudar posjeduje 3 posto dostupnog Bitcoina, tada može iskopati samo 3 posto blokova.

Početna ponuda za zamjenu (IEO)

U IEO-u razmjena kriptovaluta prikuplja sredstva u ime novoosnovanih poduzeća. Za razliku od ICO-a, IEO publika ograničena je na korisnike te određene razmjene. IEO omogućuje korisnicima platforme stjecanje dionica u obliku tokena.

IEO se smatra sigurnijom platformom za investiranje jer se provodi uz pomoć treće strane. Svi projekti koji žele pokrenuti IEO temeljito su ispitani jer bi se reputacija razmjene mogla povući jer se na popisima za prikupljanje sredstava navode prevare..

Razmjene kriptovaluta

Razmjene kriptovaluta su mrežne platforme baš poput web mjesta za trgovanje dionicama na kojima su kupci i prodavači povezani kako bi razmjenjivali kriptovalute za druge kriptovalute ili redovne fiat valute s trenutnom tržišnom cijenom.

Kriptovalute su vruća tema ovog stoljeća i prilično zastrašujuća i zaintrigirana tema o kojoj svi žele naučiti. Ako ste početnik, strogo se savjetuje da ne obavljate nikakve vrste trgovanja ili razmjene bez potpunog znanja o razmjenama.

Razmjene kriptovaluta su mrežne platforme baš poput web mjesta za trgovanje dionicama na kojima su kupci i prodavači povezani kako bi razmjenjivali kriptovalute za druge kriptovalute ili redovne fiat valute s trenutnom tržišnom cijenom.

Te su razmjene uglavnom u vlasništvu tima ili osobe, ali dolaze i s decentraliziranim razmjenama koje rade bez ikakvog središnjeg tijela u decentraliziranom peer-to-peer sustavu.

Platforma Exchange nudi više metoda razmjene kripto valuta.

Postoje 2 glavne vrste razmjena

  • Centralizirane razmjene (CEX)

Centralizirano obično znači tijelo koje pažljivo prati transakcije, a također osigurava imovinu u ime kupca i prodavatelja. Stoga je centralizirana razmjena mjesto na kojem se odvija trgovina kriptovalutama unutar praćenog okruženja. Transakcije se ne bilježe na blockchainu.

Kupci su također dužni predati i provjeriti svoje podatke o identitetu kako bi mogli trgovati na ovoj platformi. Što više detalja korisnik pruži razmjeni, pruža se više pogodnosti, uključujući visoka ograničenja povlačenja.

Npr. Centralizirane razmjene su Coinbase, Binance, LocalBitcoins, itd

  • Decentralizirane razmjene (DEX)

Decentralizirana razmjena, naprotiv, djeluje isto kao i centralizirana razmjena, ali bez ikakvog uplitanja trećih strana. Od trgovca se ne traži da se potvrđuje, svoj identitet može zadržati anonimnim i trgovati.

Za razliku od CEX-a, DEX ne naplaćuje nikakve naknade za korištenje platforme bez ikakve mogućnosti hakiranja. Međutim, DEX se smatra nestabilnijim jer je kontrola u rukama korisnika, a ne bilo koje platforme. Sve se transakcije bilježe na blockchainu.

Novčanik za kriptovalute

Novčanik za kriptovalute virtualni je uređaj ili fizički medij koji se koristi za pohranu i zaštitu kriptovaluta. Novčanici također omogućuju slanje i primanje kovanica na sličnu adresu.

Kripto novčanici funkcioniraju na kriptografski šifriranim javnim i privatnim ključevima koji identificiraju, pohranjuju i štite vašu imovinu. Novčanik može podržavati više valuta, od kojih je svaka identificirana jedinstvenom adresom.

U osnovi postoje dvije vrste kripto novčanika

  • Vrući novčanici ili internetski novčanici

Vrući novčanici virtualni su uređaji koji se koriste za pohranu kripto valuta. Budući da je povezan s internetom, lako ga je postaviti i pristupiti mu. Ali istodobno ima više šansi za infiltriranje ili hakiranje.

Vruće novčanike pružaju i centralizirane burze. Korisnik može otvoriti svoj račun na burzama i pohraniti kripto.

  • Hladni novčanici ili izvanmrežni novčanici

Hladni novčanici kao što i samo ime govori su vanjski uređaji koji se koriste za pohranu kriptovaluta. Djeluje slično bilo kojem USB uređaju. Ali smatra se najsigurnijim načinom pohrane vaših kriptovaluta.

Međutim, hladnim novčanicima ne možete pristupiti na dohvat ruke za trenutne transakcije. Izvanmrežni novčanici kojima se najviše vjeruje su Tresor novčanik.

Rudarstvo kriptovaluta

Rudarstvo kriptovaluta postupak je provjere transakcija na blockchainu i dodavanja u knjigu. To rade programirana računala (rudari) rješavanjem nekih složenih jednadžbi.

Svaka transakcija pokrenuta na blockchainu mora biti potvrđena na više računala u rudarskoj mreži da bi se dovršila transakcija, a zatim dodati te zapise u knjigu Blockchain naziva Proof-of-Work (POW).

Proces rudarenja u osnovi su novi novčići u eksponencijalnoj vrijednosti, što je nagrada rudarima pri svakoj uspješnoj provjeri.

Rudarstvo bitcoina, altcoin ili rudarstvo kriptovaluta vrlo je popularan pojam još od vremena izuma bitcoina, uključuje zanimljive čimbenike poput prepolovljenja, bazena, shema.

Slijedite naš detaljni vodič u Rudarstvo kriptovaluta kako biste razumjeli više o rudarstvu i kako pokrenuti vlastiti setup rudarstva

Što je Defi – decentralizirane financije

DeFi – Decentralizirano financiranje financijska je aplikacija decentraliziranog ekosustava, gdje se može pristupiti širokom spektru DeFi značajki poput ulaganja, posudbe kripto-datoteka itd. Općenito izgrađeno na pametnim ugovorima – Blockchain, DeFI modul može se koristiti za razvoj decentralizirana alternativa bilo kojim postojećim financijskim uslugama.

Pokazalo se da je DeFI najistaknutiji slučaj upotrebe blockchain tehnologije, jer sve financijske usluge sada mogu imati jednostavan pristup kako bi se decentralizirale za model bez prihoda, koji se ne može hakirati, široki i s visokim povratom..

Kao i u decentraliziranoj razmjeni, DeFi također nema mjesta za treću stranu. Kupnja ili prodaja ili posudba događa se između dviju strana, a svi uvjeti i odredbe spomenuti su u „Pametnom ugovoru“. Pametni ugovor smatrat će se izvršenim tek kad se ispune uvjeti u ugovoru.

Bilo je to dobro vrijeme! i vjerujem da vrijedi pročitati.

Članak nastavlja dodavati sve najnovije informacije o ovoj kategoriji na prijateljskiji i prikladniji način.

Dakle, do sada ste shvatili potrebne informacije koje trebate imati prije početka s Blockchain-Cryptocurrency.