Peer-to-peer (P2P) mreža, cjelovit vodič
Dijeljenje informacija i resursa važan je dio informacijske tehnologije. Mreža peer-to-peer (P2P) mogla bi pomoći vašem poslovanju učinkovitije rasti poboljšanjem povezanosti i pristupa zajedničkim resursima.
Peer-to-peer mreža je platforma u kojoj se dva ili više računalnih sustava povezuju kako bi dijelili resurse.
U ovom ćemo vam članku pružiti cjelovit vodič o mreži peer-to-peer (P2P) i njezinim cjelokupnim aspektima. Pogledajmo sada ovaj pregled detaljno.
Što je P2P mreža?
Mreža peer to peer (P2P) općenito se odnosi na skupinu uređaja koji pohranjuju i dijele datoteke. Svaki sudionik ili čvor ovdje djeluje kao pojedinačni vršnjak. Obično svi čvorovi izvode iste zadatke i imaju jednaku snagu.
U smislu financijske tehnologije, riječ peer-to-peer obično se odnosi na razmjenu kriptovaluta ili digitalne imovine putem distribuirane mreže. Bez uključenih posrednika, P2P platforma omogućava kupcima i prodavačima da obavljaju poslove. Također, neke web stranice daju P2P okruženje koje povezuje zajmodavce i zajmoprimce.
Kako funkcionira P2P mreža?
Bez centralnog administratora ili poslužitelja, P2P sustav obično održava distribuirana mreža korisnika. To je zato što svaki čvor sadrži kopiju datoteka koja drugim čvorovima djeluje i kao klijent i kao poslužitelj.
U tradicionalnim sustavima klijent-poslužitelj, klijentski uređaji preuzimaju datoteke s centraliziranog poslužitelja. Dok svaki čvor može preuzeti datoteke s drugih čvorova ili ih prenijeti u P2P mreže. Ovdje povezani uređaji dijele datoteke koje su pohranjene na njihovim tvrdim diskovima. Korištenjem softverskih aplikacija korisnici mogu tražiti druge uređaje na mreži kako bi pronašli i preuzeli datoteke.
Nakon što korisnik preuzme zadanu datoteku, tada može djelovati kao izvor te datoteke. P2P mreže imaju tendenciju da budu brže i učinkovitije jer svaki čvor pohranjuje, prenosi i prima datoteke. Također, P2P sustavi su vrlo otporni na kibernetičke napade zbog svoje distribuirane arhitekture. Za razliku od tradicionalnih modela, P2P mreže nemaju niti jednu točku kvara.
Vrste P2P mreže
1) Nestrukturirane P2P mreže
Nestrukturirane P2P mreže usporedno je lakše izgraditi. Budući da se upiti za pretraživanje šalju na najveći mogući broj ravnopravnih računara, možda će im trebati veća potrošnja procesora i memorije. To pak preplavljuje mrežu upitima.
Ti su sustavi otporni na visoke stope odljeva. Odboj znači broj korisnika koji se pridružuju mreži i napuštaju je. Nedostatak strukture može otežati korisnicima pronalazak rijetkog sadržaja.
2) Strukturirane P2P mreže
Strukturirane P2P mreže pružaju specifičnu organiziranu arhitekturu. Omogućuje čvorovima učinkovito traženje datoteka. Nije ih lako izgraditi u usporedbi s nestrukturiranim P2P mrežama. Ovi su sustavi manje otporni na visoke stope odljeva.
3) Hibridne P2P mreže
Hibridne P2P mreže spajaju konvencionalni model klijent-poslužitelj s nekim aspektima peer-to-peer arhitekture. Postoje široke varijante hibridnih mreža. Hibridni modeli obično pokazuju poboljšane ukupne performanse u usporedbi s druge dvije vrste.
Programi P2P mreže
1) Dijeljenje datoteka: Dijeljenje datoteka je postupak pružanja datoteka i omogućavanja pristupa korisnicima za preuzimanje putem Interneta. Dijeljenje datoteka koristi peer-to-peer mrežni model, gdje se osobna računala korisnika smatraju vršnjacima u mreži. Dijeljenje datoteka ravnopravno razlikuje se od trgovanja datotekama po tome što preuzimanje datoteka s mreže ravnopravnih računara ne zahtijeva prijenos.
2) Bioinformatika: Peer-to-peer mreže također su počele privlačiti pažnju raznih znanstvenika, posebno onih koji rade s velikim skupovima podataka poput bioinformatike. Peer-to-peer mreže mogu se koristiti za pokretanje velikih programa koji obrađuju velike količine podataka. Na primjer, testovi za utvrđivanje kandidata za drogu. To je moguće jer se mreže ravnopravnih mreža dobro skaliraju.
3) Umjetna inteligencija: Rojska inteligencija (SI) je tehnika umjetne inteligencije koja se temelji na proučavanju kolektivnog ponašanja u decentraliziranim, samoorganiziranim sustavima. Peer-to-peer mreža može se koristiti za izgradnju inteligencije rojeva pri čemu se svaki peer u mreži odnosi na jednog agenta.
4) Grid računanje: Mrežno računanje je računalni model u porastu koji daje mogućnost izvođenja računala velike propusnosti. Obično putem Interneta za rješavanje velikih računalnih problema, Mreže koriste resurse mnogih zasebnih računala (peers) povezanih mrežom. Mreže pružaju mogućnost izvođenja proračuna na velikim skupovima podataka, rastavljajući ih na mnogo manjih.
Ograničenja P2P mreže
Korištenje P2P mreža na blockchainima također postavlja neka ograničenja. Dodavanje transakcija u blockchain zahtijeva ogromnu količinu računalne snage. To je zato što se distribuirane knjige moraju ažurirati na svakom čvoru umjesto na središnjem poslužitelju.
To pruža dobru sigurnost, ali uvelike ograničava učinkovitost. To je jedna od glavnih prepreka kada je u pitanju skalabilnost i široko prihvaćanje. Neki od značajnih primjera uključuju plazmu Ethereum, Lightning Network i protokol Mimblewimble.
Tijekom događaja na tvrdoj vilici, napadi koji se mogu dogoditi još su jedno potencijalno ograničenje. Skupine čvorova mogu slobodno kopirati i modificirati kôd te se odvojiti od glavnog lanca kako bi stvorile novu, paralelnu mrežu. Oba lanca mogu postati ranjiva za ponavljanje napada ako potrebne sigurnosne metode nisu pravilno prihvaćene.
Uz to, distribuirana priroda P2P mreža čini ih relativno teškima za kontrolu i regulaciju. Nekoliko P2P aplikacija i tvrtki uključilo se u ilegalne aktivnosti i kršenje autorskih prava.
Zaključak
Peer-to-peer arhitektura je srž blockchaina koji omogućavaju kriptovalute. Može se razviti i koristiti na mnogo različitih načina. Distribucijom knjiga transakcija po velikim mrežama čvorova, P2P arhitektura nudi sigurnost, otpor cenzuri i decentralizaciju.
P2P sustavi nalaze svoju široku primjenu u blockchain tehnologiji. U rasponu od mreža za razmjenu datoteka do platformi za trgovanje energijom, P2P sustavi mogu poslužiti i drugim distribuiranim računalnim aplikacijama.
Računanje ravnopravnih računara tehnologija je u nastajanju koja se kontinuirano razvija i pronalazi nove primjene. Vjeruje se da će tehnologija biti sve važnija kako je nova područja usvajaju.