Potpuni vodič za Ethereum o drugom kripto svijetu

S velikim brojem kriptovaluta u kripto svijetu, Ethereum je jedna od najvećih kriptovaluta s Bitcoinom koji je ostao na popisu. To je distribuirana blockchain mreža, slična Bitcoin-u, koja se može razmjenjivati ​​među korisnicima, ali postoje velike razlike između njih dvoje.

Bitcoin koristi blockchain, čiji je cilj postati uspješan peer-to-peer sustav gotovine. Dok se Ethereum usredotočuje samo na pokretanje programskog koda aplikacije.

Uz to, rudari rade na primanju Etera u Ethereum blockchain okviru, koji koriste različiti programeri aplikacija za plaćanje usluga na mreži Ethereum.

Što je Ethereum?

Ethereum se distribuira baš kao i Internet. Ali daje nam više stabilnosti, više otvorenosti i veću skalabilnost. Ethereum blockchain sastoji se od čvorova koji sudjeluju u postizanju konsenzusa i drugim aktivnostima važnim za mrežu.

Cjelokupna infrastruktura funkcionira na takav način da na njoj hostira i upravlja Dapps-om. Osnovana je godine 2015 programera iz Toronta Vitalik Buterin. Također je izdao žeton povezan s mrežom. Poznat je kao “eter”. Eter služi kao snaga za upravljanje mrežom.

Kako Ethereum djeluje?

Ethereum se temelji na Bitcoin protokolu i arhitekturi svog blockchaina. Ethereum blockchain može se koristiti kao državni sustav za transakcije. Njegov rad može se ukratko detaljno opisati kako slijedi:

Korak 1: Svaka država Ethereuma sastoji se od milijuna transakcija.

Korak 2: Te su transakcije grupirane u obliku blokova povezanih s drugim blokovima.

Korak 3: Ali to treba provjeriti metodom poznatom kao rudarstvo prije nego što se transakcija primijeni na knjigu.

Korak 4: Puno se rudara natječe jedni s drugima kako bi oblikovali blok.

Korak 5: Jednom kada rudar formira blok, generiraju se eterski tokeni koji se daju rudaru.

Pametni ugovori Ethereum

Pametni ugovori transakcijsko su rješenje koje se događa unutar decentralizirane mreže Ethereuma. Prijenos vrijednosti u zamjenu ili valuti u program događa se u pristupu pametnog ugovora.

Program nakon toga pokreće kôd i u jednom trenutku potvrđuje stanje koje se automatski uzima. Nakon toga postoji uvjet kojim se odlučuje hoće li se sredstvo proslijediti drugom pojedincu ili onome od koga je poteklo u mreži.

Virtualni stroj Ethereum

Virtualni stroj Ethereum (EVM) središnji je izum Ethereuma, cjelovitog programa koji radi na mreži Ethereum. Omogućuje bilo kome da pokrene bilo koji program, bez obzira na programski jezik koji ima dovoljno memorije i vremena. Virtual Machine Ethereum čini proces izgradnje blockchain aplikacija mnogo jednostavnijim i moćnijim nego ikad.

Umjesto da za svaku novu aplikaciju treba stvoriti potpuno originalni blockchain, Ethereum omogućuje stvaranje jedne mreže od potencijalno tisuća različitih aplikacija.

Prednosti Ethereuma

Neke od glavnih dobrobiti Ethereuma mogu se detaljno opisati kako slijedi:

1) Mreža Ethereum služi kao faktor sigurnosne prednosti za šifriranje mreža, sprječavajući tako hakere da provale u odsutnosti središnje autoritativne mreže.

2) Druga vrijedna korist Ethereuma je njegov rad u početnim ponudama novčića. Često se naziva ICO-ovima ili prodajom tokena, ovo je mehanizam financiranja koji omogućava korisnicima iz ranih faza pokretanja da grade “tokene” i mijenjaju ih za eter. Ovi su tokeni zainteresirani za primjenu početnog razvoja i trgovanja profitom.

3) Druga se aplikacija odnosi na naknade trećih strana i prava na privatnost. Nedostatak centralizirane mreže i šifriranje podatkovnih kodova omogućavaju jačinu privatnosti i sigurnih platnih transakcija kroz decentralizirani sustav.

4) Pametni ugovori mogu se koristiti za različite scenarije, od centraliziranih financijskih aktivnosti u pripremi i jačanju osiguranja i poreznog financiranja ili sporazuma.

Primjene Ethereuma

Neke od izvornih i legitimnih komercijalnih implementacija Ethereuma su sljedeće:

1) DeFi ili decentralizirane financije jedna su od najpopularnijih vrsta Ethereum financiranja iz stvarnog svijeta. Obuhvaća zajmove vođene upotrebom pametnih ugovora. Korisnici će kopati i trgovati stabilnim kovanicama i transakcijama. Uz pomoć ovog programa, ovo se rudarenje odvija na decentraliziranoj mreži.

2) Ethereum tehnologije mogu koristiti državne agencije koje funkcioniraju s evidencijom stanovništva. Ovaj decentralizirani sustav pomoći će u izgradnji sustava digitalne identifikacije bez papira

3) Tehnologija mijenja i zdravstveni sektor. Smatra da je prikladno raditi na iskorjenjivanju primarne prepreke s kojom se suočava zdravstvena industrija, a to su dokumenti. Evidencije o zdravstvenoj zaštiti pacijenata nalaze se posvuda i iznose puno memorije i prostora. Okvir Ethereum radi na omogućavanju jednostavnosti i pristupačnosti.

Ograničenja Ethereuma

Unatoč donošenju mnogih prednosti, postoje određena ograničenja s kojima se suočavaju decentralizirani sustavi. Bug pogreške ili pregledi mogu dovesti do poduzimanja neželjenih negativnih radnji. Ako se iskorištava pogreška koda, nema uspješnog načina da se izbjegne napad ili manipulacija osim postizanja mrežnog konsenzusa i prepisivanja temeljnog koda.

To se protivi suštini blockchaina koji bi trebao biti trajan. Uz to, svaka radnja središnjeg tijela izaziva značajnu zabrinutost zbog decentraliziranog postojanja zahtjeva.

Token ERC-20

Jedan od najvažnijih Ethereum tokena poznat je pod nazivom ERC-20. ERC-20 se pojavio kao tehnički standard. Prvi je put uspostavljen 19. studenog 2015. Koristi se za implementaciju tokena za sve pametne ugovore na Ethereum blockchainu i nudi skup smjernica koje moraju slijediti svi tokeni temeljeni na Ethereumu.

ERC-20 identičan je bitcoinu i bilo kojoj drugoj vrsti kriptovalute. ERC-20 tokeni su sredstva temeljena na blockchainu koja imaju vrijednost i mogu se slati i primati. Glavna razlika je u tome što se ERC-20 tokeni distribuiraju na Ethereum mreži umjesto da rade na vlastitom blockchainu.

Defi žetoni na bazi Ethereuma

To su uglavnom dvije vrste koje se mogu opisati na sljedeći način:

1) Token rada: To su tokeni u DAPP-u koji vas označavaju kao svojevrsnog dioničara. Imate pravo glasa na putu koji DAPP zauzima zbog toga. DAO tokeni nude sjajan primjer za to. Imali ste pravo glasati treba li određeni DAPP dobiti financiranje od DAO-a ako ste vlasnik DAO tokena.

2) Tokens korištenja: To su tokeni u njihovim odgovarajućim DAPPS-ovima koji funkcioniraju kao domaća valuta. Prilično dobar primjer za to je Golem. Ako želite koristiti Golem sadržaje, morat ćete ih platiti Golem Network Token (GNT). Iako ti tokeni imaju novčanu vrijednost unutar same mreže, neće vam dodijeliti nikakva jedinstvena prava ili privilegije.

Ethereum 2.0

Sljedeće ažuriranje Ethereum blockchaina je Ethereum 2.0, koji se također naziva Eth2 ili “Serenity”. Ethereum 2.0 pokrenut je s fazom 0 u nekoliko ‘faza’ koje su započele 2020. Svaki će korak poboljšati funkcionalnost i učinkovitost Ethereuma na razne načine. Ethereum 2.0 planirano je za uvođenje u najmanje tri faze: faza 0, 1 i 2.

Proof of Stake (PoS) je poboljšanje u odnosu na postojeći model konsenzusa Proof of Work Ethereuma 1.0 i omogućuje poboljšanu sigurnost i skalabilnost. PoS je metoda za nastavak blokova na blockchainu koja se temelji na validatorima i uloženom ETH-u.

U usporedbi s apstraktnijim destimulativnim efektom gubitka troškova povezanih s energijom, mehanizam Proof of Stake pruža veću kriptoekonomsku stabilnost. Ulaganje na Ethereum 2.0 uključivalo bi samo potrošački prijenosnik, umjesto da se ulaže u veliko rudarsko postrojenje kako bi se platili troškovi električne energije za miniranje blokova u PoW-u..

Zaključak

Ethereum je javna usluga i otvoren je izvor. Koristi blockchain tehnologiju za sigurno omogućavanje pametnih ugovora i trgovanje kriptovalutama bez miješanja treće strane. Ethereum ima dvije vrste računa: javno upravljane račune kojima upravljaju privatni ključevi pod utjecajem korisnika i računi ugovora.

Programeri imaju mogućnost stvaranja decentraliziranih aplikacija svih vrsta Ethereuma. Najčešća kriptovaluta je Bitcoin. No, brzi razvoj Ethereuma naveo je mnoge stručnjake za blockchain da zaključe da će Ethereum uskoro premašiti Bitcoin u upotrebi.