Što je decentralizirana razmjena: sveobuhvatan vodič!
Mjenjačnica kriptovaluta platforma je koja svojim korisnicima omogućuje pretvaranje fiat valute u kriptovalutu i obrnuto. Razmjene također omogućuju konverziju između različitih tokena kriptovaluta. Oni igraju integralnu ulogu u industriji kriptovaluta jer bi bilo gotovo nemoguće trgovati i koristiti kripto žetone bez njih.
Decentralizirane razmjene također poznate i kao DEX, trenutno su u fazi brzog rasta. Oni nude alternativu bilo kojem korisniku koji svojim sredstvima ne želi vjerovati trećoj strani
U ovom ćemo članku pružiti cjelovit vodič o decentraliziranim razmjenama i provjeriti sveukupne aspekte. Pogledajmo sada detaljno u ovom pregledu,
Što je decentralizirana razmjena?
Decentralizirana razmjena platforma je koja eliminira posrednika i omogućuje korisnicima izravnu trgovinu kriptovalutama. To osigurava da trgovci imaju potpunu kontrolu nad sredstvima u svako doba transakcije.
Decentralizirane razmjene eliminiraju rizik od hakiranja zbog distribuirane mreže čvorova. Također su prevladali problem zastoja poslužitelja s kojim se suočavaju korisnici tijekom trgovanja.
Pružaju otvorenu i transparentnu mrežu koja kripto trgovanje čini dostupnim svima. Postoji nekoliko decentraliziranih burzi koje već rade i nude ravnopravno trgovanje u čitavom nizu kriptozapisa.
Po čemu se DEX razlikuje od centralizirane razmjene?
U slučaju centralizirane razmjene, sredstva i knjige naloga drže poslužitelj dok se odvija transakcija. Međutim, ne postoji uključivanje središnjeg poslužitelja u slučaju decentraliziranih razmjena. To je zato što sudionici transakcije kontroliraju sredstva korisnika.
Teško je zadržati anonimnost korisnika u centraliziranoj razmjeni. Međutim, sve su transakcije anonimne i kriptirane su u slučaju decentralizirane razmjene. To korisnicima omogućuje uživanje u njihovoj privatnosti bez otkrivanja svih njihovih osobnih podataka.
Decentralizirane razmjene naknadno smanjuju rizike hakiranja i zastoja poslužitelja zbog distribuirane prirode mreže. Ponuđene naknade su također minimalne u usporedbi s centraliziranim burzama.
Prednosti DEX-a
1) Brže i jeftinije transakcije: Decentralizirane burze mogu obavljati brže transakcije jer eliminiraju sudjelovanje trećih strana. Također pomaže u smanjenju ukupnih povezanih naknada.
2) Sigurno: Decentralizirane razmjene razmjerno su sigurnije od centraliziranih razmjena jer se korisnički podaci ne pohranjuju na središnjem poslužitelju. Napad ostaje lokaliziran čak i ako haker dobije pristup korisnikovim podacima, umjesto cijeloj mreži.
3) Integracija s hardverskim novčanicima: Decentralizirana razmjena pruža mogućnost izravne integracije s hardverskim novčanikom poput Trezora i Ledger Nano S. Korisnici mogu izravno prebaciti sa svojih hardverskih novčanika na pametne ugovore koje nude decentralizirane burze.
4) Korisnici kontroliraju sredstva: Sredstva kontroliraju korisnici umjesto središnjeg tijela u decentraliziranim burzama. Kako koristi peer-to-peer mrežnu arhitekturu, kontrola sredstava uvijek je u rukama korisnika. Privatni ključevi ostaju pod nadzorom korisnika i ne dijele se s razmjenom.
Kako funkcionira decentralizirana razmjena?
Sve decentralizirane razmjene rade gotovo na isti način. Rad se ukratko može opisati kako slijedi:
Korak 1: Korisnik donosi sredstva poput ETH, koja se zatim pohranjuju u obliku proxy žetona u mrežu mjenjačnice.
Korak 2: Tada ti novčići funkcioniraju kao kolateral za stvarne kovanice pohranjene u razmjeni.
Korak 3: Za obavljanje trgovine, klijent šalje nalog za prodaju žetona u zamjeni.
Korak 4: Nadalje, proxy tokeni se razmjenjuju između dviju strana.
Korak 5: Nakon primanja tokena, obje ih strane mogu pretvoriti u stvarnu valutu, koristeći isti kanal trgovanja ili drugi.
Najpopularnije decentralizirane razmjene
1) IDEX
IDEX je jedna od popularnih decentraliziranih burzi. Usmjeren je na trgovanje ERC-20 tokenima na bazi Ethereuma. Sve u svemu, razmjena pruža dobro razvijeno sučelje i također je među najboljim decentraliziranim razmjenama u smislu volumena.
2) EtherDelta
EtherDelta je još jedna decentralizirana razmjena koja je posebno napravljena za trgovanje Ethereum ERC-20 tokenima i Ethereum parovima. Cijelu razmjenu pokreću pametni ugovori temeljeni na Ethereumu. Oni su odgovorni za upravljanje, uplate, isplate i integraciju novčanika. EtherDelta također nudi korisničko sučelje.
3) Kyber mreža
Kyber Network jedna je od popularnih tekućih decentraliziranih razmjena za kriptovalute na bazi Ethereuma. Ova razmjena temelji se na peer to peer protokolu. Korisnici se mogu prijaviti izravno putem novčanika po svom izboru i započeti trgovanje.
4) Bisq (BitSquare)
Bisq, za razliku od tradicionalnih razmjena, ne zahtijeva opsežne informacije za registraciju ili odobrenje središnjeg tijela. Trgovci mogu samo preuzeti aplikaciju i odmah započeti trgovanje imovinom. Sustav je peer-to-peer i ne sadrži niti jednu točku kvara. Glavna prednost Bisqa je vjerojatno podrška u fiat valutama.
5) Bancor mreža
Bancor Network je decentralizirana razmjena zasnovana na pametnim ugovorima. Rješava problem likvidnosti s kojim se suočavaju mnoge decentralizirane burze. Bancor ima vrlo stabilnu mrežu, a platforma je manje nestabilna. Bancor ima izvrsnu web aplikaciju s izvrsnim sučeljem koje korisnici mogu koristiti za obavljanje jednostavnih funkcija kupnje i prodaje kriptovaluta.
Za i protiv
Pros
- Zadržavate kontrolu nad svojim sredstvima
- Ne morate vjerovati trećoj strani da sigurno upravlja vašim kovanicama i tokenima
- Oni pružaju povećanu privatnost trgovcima
- Nema rizika od zastoja poslužitelja
- Niže naknade za trgovanje od centraliziranih burzi
- Decentralizirana priroda smanjuje rizik od vladinih propisa ili prodora
Protiv
- Nije lako koristiti kao konvencionalne razmjene
- To može zbuniti nove korisnike
- Oni ne nude napredne alate za trgovanje kao centralizirane burze
- Oni ne nude toliko likvidnosti kao centralizirane burze
- Neke platforme nude ograničenu korisničku podršku
- Nepostojanje propisa može se odnositi na neke korisnike
Ograničenja
Postoje neke funkcije poput trgovanja maržom, zaustavljanja gubitaka i druge koje su decentralizirane razmjene lišene. Te značajke mogu uzrokovati neka ograničenja u uspješnosti trgovca.
Centralizirane razmjene relativno su jednostavne za upotrebu. Međutim, korisnici moraju proći kroz razne pametne ugovore u slučaju decentralizirane razmjene. Stoga nisu puno jednostavniji za upotrebu u usporedbi s centraliziranim centralama
Zaključak
Jedan od značajnih čimbenika decentralizirane razmjene je sigurnost. Budući da ne drži sredstva korisnika u središnjoj rezervi, oni nisu ranjivi na bilo kakve hakove ili krađe. Istodobno, oni ne zahtijevaju osobne podatke korisnika kako bi zaštitili njihovu privatnost.
Decentralizirane burze također pomažu u smanjenju naknada za trgovanje jer eliminiraju posao posrednika. Stoga trgovcima koji vole pratiti trendove na kripto tržištu vrijedi razmisliti o korištenju decentraliziranih burzi.